خانه / مقالات بازیکنان / انتقال قرن؛ چگونه پول و لیونل مسی باعث جدایی نیمار شدند؟

انتقال قرن؛ چگونه پول و لیونل مسی باعث جدایی نیمار شدند؟

نویسنده : Sid Lowe
مترجم : پوریا فرج زاده
کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

بارسلونا سال پیش با مبلغ 222 میلیون یورو با نیمار قرارداد بست, قراردادی که نوید ماندن این ستاره تکرار نشدنی را می داد. ولی بازی کردن در نقش مکمل لیونل مسی و دریافت بیشترین درآمد بین بازیکنان حال حاضر اروپا باعث ترک این ستاره شد.
بعد از ریمونتادای تاریخی بارسلونا مقابل پی اس جی, هواداران به سمت او دویدند. عکس تاریخی او, وقتی بر فراز هواداران ایستاده بود در دو روز 70 میلیون بار دیده شده بود. بله این مسی بود که در راس توجهات قرار داشت. خبری از عکس تاریخی از نیمار نبود که در 3 دقیقه و 17 ثانیه یک کاشته بی نقص و یک پنالتی گل کرده بود و پاس گل مهمترین گل فصل بارسلونا را داده بود. به گفته خودش این بهترین بازی او بود. ولی نماد آن شب عکسی بود که از مسی گرفته شده بود.

شاید این مهمترین ترین علت جدایی نیمار بود. شاید موقع آن رسیده بود که از زیر سایه مسی خارج شود و البته حین این عمل, به پردرآمد ترین بازیکن جهان بدل شود. البته پول بهانه ای بیش نیست. نیمار آرزوی به دست گرفتن رهبری یک تیم را دارد, آرزوی بودن در راس توجهات با گرفتن توپ طلا, که در صورت ماندن در بارسلون نه خبری از رهبری است و نه توپ طلا. در پاریس می تواند به مهمترین بازیکن تبدیل شود, بازیکنی که تیم حول او می چرخد و بازیکنان با سلیقه او انتخاب می شوند.

البته دل کندن از تیمی که مسی را دارد کار آسانی نیست. نیمار با مسی و سوارز یکی از بهترین مثلث های هجومی تاریخ را تشکیل دادند, با اینکه سال پیش فقط یک جام بردند, ولی نمی توان آن را تقصیر بُعد هجومی بارسا دانست. دوستی بین این سه بود که این مثلث را با دیگر تیم ها متمایز می ساخت. همین نکته باعث شد که مسی و سوارز از اولین کسانی بودند که با نیمار صحبت کردند.

با آمدن نیمار, مسی به وینگر راست بدل شد که با نفوذ از وسط, دو مهاجم را تغذیه می کرد. پستی که به شماره 10 معروف است. ولی نیمار به اندازه سائوپائولو و تیم ملی برزیل در زمین آزاد نبود. او شماره 10 برزیل است و هر بار که به تیم ملی دعوت می شود, تفاوت بازی او با موقعی که در بارسلوناست قابل مشاهده است. آزاد تر, پر انرژی تر و مهم تر از همه.

با رفتن مرد شماره دو بارسلونا (یا به گفته بسیاری از طرفداران بارسلونا, مرد شماره دو جهان) البته این تیم دچار مشکلاتی خواهد شد. کسی فکرش را نمی کرد بازیکنی که به عنوان جایگزینی برای مسی خریداری شده از این تیم برود آن هم بعد فقط 4 سال! مشکل اصلی بارسا هم همین بود. آن ها با دست کم گرفتن شایعات باعث تشدید احتمال رفتن نیمار شدند و با استاندارد های حال حاضر, با اینکه رکورد نقل و انتقالات جا به جا شد, ولی 222 میلیون یورو مبلغ کمی تلقی می شود.

جرارد پیکه در بحبوحه ی شایعات توییتی زد که حاوی عکسی با نیمار و نوشته ی ((او می ماند)) بود. او بعد ها عنوان کرد که آن توییت بیشتر امیدواری برای ماندن نیمار بود و “او [نیمار] نمی داند چه تصمیمی می خواهد بگیرد و ما سعی داریم تا او تصمیم درستی بگیرد”.

حال تصمیم گرفته شده ولی درست یا غلط بودن آن را خواهیم دید.

درباره‌ی محمد نوپسند

عاشق مطلق فوتبال و هنرهای جنگی بیش از هفت سال است که روزانه بیش از سه ساعت در مورد فوتبال تحقیق می کنم. قطعیتی در مورد نوع نگاه فوتبالی خویش ندارم ولی حداقل مطمئن هستم در اینجا که حرف تکراری کمتر خواهیم زد.

پاسخی بگذارید