خانه / بررسی تاکتیک ها / اندرو رابرتسون چگونه به مدافع‌چپ شماره‌یک لیورپول تبدیل شد؟

اندرو رابرتسون چگونه به مدافع‌چپ شماره‌یک لیورپول تبدیل شد؟

برگرفته از فوتبال ویسپرز

مترجم: علی گودرزی

ارائه‌ای مشترک از تاکتیکال آنالیز و ال‌اف‌سی ایران

 

رابرتسون خیلی بی سروصدا وارد لیورپول شد.
در پنجره‌ی نقل و انتقالاتی که بازیکنانی همچون نیمار و عثمان دمبله با مبالغ سرسام‌آور به تیم‌های مختلف منتقل می‌شدند اندرو رابرتسون، خرید هشت میلیون پوندی لیورپول، هواداران را آن‌چنان هم هیجان‌زده نکرد.
مدافع اسکاتلندی لیورپول در هال‌سیتی عملکرد بسیار خوبی به ثبت رسانده بود؛ اما هیچ‌کس نمی‌توانست موفقیتش در ترکیب لیورپول را پیش‌بینی کند.
رابرتسون ۲۴ ساله شروعی آرام در لیورپول داشت. او از تک تک فرصت‌هایش به خوبی استفاده کرد، نظر هواداران و حتی استیون جرارد را هم جلب کرد و درنهایت، به عنوان انتخاب اول برای پست دفاع‌چپ مطرح شد و آلبرتو مورنو را نیمکت‌نشین کرد.
حال بیایید بررسی کنیم که مرد اسکاتلندی چگونه توانسته مشکل دفاع چپ لیورپول را حل کند.
بعد از رفتن ریسه از لیورپول، این تیم چالش‌هایی جدید و جدی را تجربه کرد؛ مسئولان باشگاه لیورپول برای اینکه بتوانند از پس این چالش‌ها بربیایند، دست به دامن بازیکنانی همچون علی سیسوکو، خوزه انریکه، آلبرتو مورنو و حتی جان فلانگان شدند اما بازهم به نتیجه نرسیدند.
آلبرتو مورنو آخرین بازیکن در پست دفاع‌چپ بود که قبل از ورود کلوپ به لیورپول خریده می‌شد. مدافع سابق تیم سویا فصول نه‌چندان جالبی را در لیورپول سپری می‌کرد؛ بله همان طلسم دفاع‌چپ در لیورپول اینبار یقه‌ی مورنوی بخت‌برگشته را گرفته بود. مشکلی که با ورود کلوپ به لیورپول همچنان پابرجا ماند تا اینکه مربی آلمانی به سراغ جیمز میلنر رفت و از او در پست دفاع‌چپ بازی گرفت و مرد انگلیسی را به کابوس شب‌های مورنو تبدیل کرد. مورنو فصل پیش را به طور کامل نیمکت‌نشین بود و به امید بازگشتی قدرتمند در فصل بعد (یعنی امسال) جلسات تمرین را پشت‌سر می‌گذاشت. تا اینکه فصل ۲۰۱۷/۱۸ آغاز شد و او دوباره در ترکیب اصلی به میدان رفت. انگیزه‌ی مثال زدنی‌اش به او نیرویی مضاعف داده و عملکرد فنی‌اش را به طور فزاینده‌ای بهبود بخشیده بود. تا اینکه در بازی مقابل تیم سابقش در چارچوب لیگ قهرمانان اروپا، اشتباهاتی بزرگ مرتکب شد و دوباره دوران سیاه نیمکت‌نشینی را جلوی چشمانش دید. کلوپ که او را به خاطر تلاش‌هایش تحسین می‌کرد، به آلبرتوی جوان اعتماد کرد و او را از ترکیب اصلی کنار نگذاشت اما، گویا این تقدیر است که می‌خواهد مرد اسپانیایی را نیمکت‌نشین کند. حال همه‌ی نگاه‌ها به یک نفر است؛ اندرو رابرتسون!

رابرتسون، مدافع اسکاتلندی سابق تیم هال‌سیتی، با مبلغ 8 میلیون پوند به لیورپول پیوست. او که در دومین بازی فصل مقابل کریستال پالاس لیورپول را همراهی کرده بود، از بخت بدش با یک مورنوی آماده مواجه شد و کلوپ، نیمکت داغ آنفیلد را برایش در نظر گرفته بود تا چمن‌ لغزانش. مرد اسکاتلندی به تمرین کردن ادامه داد و راه و روش سیستم یورگن کلوپ را از بر شد و منتظر یک فرصت طلایی ماند تا دوباره به میادین بازگردد. مصدومیت آلبرتو مورنو در جریان پیروزی ۱-۰ لیورپول مقابل اسپارتاگ مسکو، همه چیز را برای بازگشت رابرتسون آماده کرد.
رابرتسون دوباره به میدان رفت و شور و هیجانش، در کنار درک خوبی که از بازی سادیو مانه داشت و همکاری خوبی که بین این دو شکل گرفت، او را به دفاع‌چپ شماره یک کلوپ تبدیل کرد. کلوپ که حالا به مرد اسکاتلندی اعتماد کرده است، به او اجازه‌ی جلو رفتن و نزدیک‌تر شدن به سادیو مانه را صادر می‌کند؛ حال نوبت به جوردن هندرسون است تا کمی عقب‌تر آمده، در پست دفاع وسط قرار گیرد و بازیکنی مثل فن‌دایک پست رابرتسون را پوشش داده تا او بعد از حمله کردن به دروازه‌ی حریف همراه با سادیو مانه، به پست اصلی‌اش برگردد و هندرسون هم جلوتر بیاید.
جلو آمدن رابرتسون و همکاری‌اش با سادیو مانه، به مهاجم سنگالی اجازه‌ی حرکت کردن پشت سر صلاح و فیرمینو و درنتیجه رفتن به فاز یک بازیکن پست شماره‌ی ده را داده است؛ به این صورت که رابرتسون به جای مانه در پست وینگر سمت چپ بازی می‌کند، فن ‌دایک پست او را پوشش می‌دهد، هندرسون پست فن‌دایک را پوشش می‌دهد و رابرتسون هم که به مانه آزادی عمل بیشتری را داده، پست او را کاور می‌کند.
این عملکرد هجومی تحسین برانگیز، در کنار ویژگی‌های دفاعی خوبی که او را در این امر بالاتر از همتایان این چند سال اخیرش قرار داده، همه ما را به سوی یک جمله هدایت می‌کند: اندرو رابرتسون بالاخره توانسته طلسم دفاع‌چپ لیورپول را بشکند!

درباره‌ی احسان بهشتی

لیورپولی شیش آتیشه

پاسخی بگذارید