خانه / آمار / بررسی مختصر ضعف های کلان و مدیریتی فوتبال ایران

بررسی مختصر ضعف های کلان و مدیریتی فوتبال ایران

کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

نگارندگان : میثاق شفیعی
محمدهادی تهمتن

کار تیمی، کنترل احساسات، سبک زندگی درست و حرفه‌ای، تغذیهٔ مناسب، احساس مسئولیت پذیری و موارد بسیاری از این دست، ویژگی‌های مورد نیاز یک انسان و به خصوص یک فوتبالیست حرفه‌ای هستند که اکثرشان بایستی در سنین کم و دوران تحصیل فرد آموزش داده شوند. از این رو پرداختن به نقش آموزش و پرورش برای تربیت یک فوتبالیست برای ما اهمیت دارد.
علاوه بر این ها، کارهایی مثل استعداد یابی، پرورش استعداد ها و برگزاری دوره‌های آموزشی یا لیگ های مدرسه‌ای هم به کمک آموزش و پرورش انجام می‌شوند که در رشد یک بازیکن بسیار تأثیر گذار هستند.

همان طور که می‌دانید، بسیاری از این ویژگی‌های گفته شده در دانش‌آموزان ما بعد خروج از دبیرستان‌ها و پایان دورهٔ تحصیل مدرسه‌ای وجود ندارد.
توانایی انجام کارهای گروهی احتیاج به درک افراد هم تیمی، برقراری ارتباط مناسب و هماهنگی دارد که کمتر آموزش‌هایی پیرامون این موارد در مدارس و حتی مدارس فوتبال کشور وجود دارد.
عدم برقراری ارتباط مناسب در تیم هم یکی دیگر از مشکلات رایج در فوتبال ما است. اغلب واکنش‌ها بعد از اشتباه هم تیمی غیر حرفه‌ای ترین شکل ممکن است. حتی مربیان هم گاهی به جای هدایت تیم، با فریاد و رفتارهای تنش زا، آشفتگی زیادی در تیم به وجود می‌آورند. آموزش چگونگی برقراری ارتباط در چنین شرایطی ضروری است. در بسیاری موارد دیگر هم به آموزش نیاز است. مثل کنترل احساساتی از جمله ترس استرس، خشم و … متأسفانه نه تنها چنین آموزش‌هایی به دانش آموزان و فوتبالیست ها داده نمی‌شود، بلکه بعضا از این احساسات برای منافع شخصی هم استفاده می‌شود. آموزش سبک زندگی و فرهنگ‌سازی برای زندگی حرفه‌ای هم تا حدود زیادی بر عهده آموزش و پرورش است.
در مورد اهمیت برگزاری لیگ‌های مدرسه‌ای هم همین بس که می‌توان بسیاری از استعداد‌ها را در رشته‌های مختلف کشف کرد و پرورش داد.
برگزاری مسابقات مختلف به شکل لیگ و بین مدارس، به سازماندهی و اختصاص زمان کافی احتیاج دارد، عواملی که بر آورده کردن آن برای آموزش و پرورش ممکن هستند.
تمام این ها باعث می‌شود در کارها و خدمات آموزش پرورش دقت بیشتری بکنیم و برای بهبود آن تلاش بیشتری انجام دهیم. قطعا با انجام تحقیقات بیشتر در مورد دانش آموزان و روش‌های رشد و آموزش و پرورش بهتر، می‌توانیم روش‌هایی مفیدتر برای ایجاد نیروی انسانی را در مدارس پیاده کنیم.

حال به اهمیت نقش آموزش و پرورش پرداختیم ،اکنون وقت آن رسیده که نگاهی به برخی پارامترهای آماری در لیگهای معتبر بیاندازیم . برطبق آماری منتشر شده توسط بی بی سی در مورد لیگ برتر انگلستان در مورد فصل ۲۰۱۷_۱۸ باتوجه به مرکز آماری ‘اوپتا’ ارائه داده است که در گراف زیر آمار مربوط به دقت پاس در مورد تیمهایی که کاندیدای سقوط به چمپیونشیپ بوده اند را نشان میدهد. از طرفی در همان فصل ۲۰۱۷-۱۸ تیم هادرسفیلد در کل بازیها فقط ۲۸ گل زده داشت که کمترین آمار گل زده در طول تاریخ پریمرلیگ تتها تیمی بوده کمترین گل را زده و سقوط نکرده ان ها در این فصل ۲۱ بازی گل نزدند.

به نظر می‌رسد مواردی مانند گل، پاس سالم و خیلی چیزهای دیگر بیش از حد بزرگ شده‌اند.
این بار گرافی را به شما نشان میدهیم که که اوپتا پیش بینی می کرده است که دروازبانان برتر لیگهای ایتالیا و انگلیس از خود چنین آماری به نمایش گذارند و در انتها آمار نهایی دروازبانان و تفاضل واقعی آنها با مرجع آماری مشخص شده است

(آمار مربوط به فصل ۲۰۱۷_۱۸ میباشد)

این دو بخش ارائه شده اماری سطح اول اوروپا و بین المللی است که می تواند الگویی مناسب برای بخش کیفیت باشد .کافیست چنین آمارهایی را با لیگ خودمان مقایسه کنیم آن وقت متوجه تفاوت کیفیت لیگ خودمان با اوروپا و سطح اول فوتبال دنیا میشویم. اصلا چرا راه دور برویم به آقای گل و پاس گل دهندگان لیگهای اوروپایی نگاهی کنیم متوجه میشوید سطح ما کجاست و سطح اول فوتبال دنیا کجاست.

بگذارید ذهن شما مخاطبان عزیز را درگیر یک چالش خوب بکنیم . به نظرتان شاخصه های یک لیگ خوب چیست؟
نظم و مدیریت ، درآمدهای فوتبالی و غیرفوتبالی ، ایجاد هیجان برای بینندگان ، نمایان کردن پتانسیل های جوان و آینده دار ، کیفیت تیمها در رقابت های بین المللی ، ورود خروج ستارها به لیگ و هزاران فاکتور دیگر که میتواند لیگی را پوپا کند اما مخاطب نگارندگان سیاست گذاران فوتبال کشور است .
بیایید نگاهی به کشور کوچک همسایه قطر بکنید’
ببینید آنها از سرمایه های انسانی و منابع در دسترس خود چگونه بهر میبرند بیخود و بی جهت بازیکنانی چون اکرم عفیف به اسپانیا نرفتند .اما ما فقط در حد شعار و خودنمایی باقی می مانیم .
طبق اطلاعات سایت قدراسیون آمار و تاریخ فوتبال، لیگهای انگلیس، اسپانیا، ایتالیا، برزیل و آلمان، به ترتیب بهترین لیگهای جهان بین سالهای 2000 تا 2010 نامیده شدند.(ایران در رتبه 51 م)
http://www.iffhs.de/?20fa3002f76857a…

‘ 60 دقیقه ،تاخیر ایجاد نکن، بازی کن”

سال 2014 اولین دوره مسابقات قهرمانی زیر 22 سال آسیا بود که این شعار توسط AFC رونمایی شد. شکاف بین زمان مفید بازی در مسابقات باشگاهی و ملی در آسیا با مسابقات اروپایی موجب انتخاب این شعار شده است . این مقاله به دنبال پاسخ دادن به این سوالات مهم است که : چرا این شعار انتخاب شد و آیا این فاصله کمتر شده است ؟ اثرات این شکاف زمانی بین مسابقات آسیایی و اروپایی چیست ؟

آمار زمان مفید در سال 2017

زمان مفید بازی یعنی مجموع زمان هایی از مسابقه که توپ در جریان بازی است . میانگین زمان مفید بازی از 40 بازی در هر لیگ محاسبه شده است . نکته اول کاهش فاصله زمان مفید بازی لیگ های استرالیا ، ژاپن و قطر با لیگ آلمان (به عنوان پایین ترین آمار بین 5 لیگ معتبر اروپا ) است ولی فاصله 4 دقیقه با میانیگن لیگ قهرمانان اروپا وجود دارد . نکته مهم دوم فاصله زمان مفید بازی بین لیگ قهرمانان آسیا و اروپا به عنوان مسابقاتی است که بهترین های قاره در آن شرکت می کنند : حدود 6 دقیقه و نکته سوم فاصله 7 دقیقه ای بین لیگ ایران و استرالیا است که نشان دهنده فاصله زیاد بین لیگ های قاره آسیا است .
در گراف زیر تفاوت زمان مفید بازی لیگهای متفاوت را میبینید که لیگ ما نسبت به بقیه رقبا در آسیا ضعیف ترین و نسبت به اوروپا اختلاف فاحشی دارد .

این آمار یعنی تیمهای ایرانی بیشتر بجای اینکه به دنبال بازی کردن باشند دنبال کشتن وقت بازی هستند .حال این تفاوت ها چه اهمیتی دارند ؟ اولا اینکه به همین دلیل است که بازیهای اوروپایی نسبت به لیگ ما جذابیت بیشتری دارد چون توپ بیشتر در گردش است و دوندگی بیشتری انجام میشود. دوما اینکه آمادگی جسمانی بازیکنان اوروپایی بالاتر است و باید تلاش کنیم به استانداردهای آنها نزدیک شویم اما در مورد آمادگی جسمانی همیشه باید این دو فاکتور را درنظر داشته باشیم (کمیت و کیفیت دوندگی ، کمیت و کیفیت فعالیت ها) با این تفاسیر میانگین دویدن بازیکنان به تقریبا ۱۰ کیلومتر رسیده است . در مورد فعالیت ها باید گفت این شدت و سرعت فعالیت ها است که گل زدن و نتیجه را به رقم می آورد پس بالا بردن سطح آمادگی جسمانی تیمهای لیگ به معنای بالا بردن کیفیت لیگ است . چیزی که بارها در فوتسال مشاهده شده استخدام بدنسازهای حرفه ای کشورهای خارجی است اما در فوتبال مگر اینکه کادر خارجی وارد تیمی شود تا بدنساز خود را به تیم بیاورد .

تفاوت زمان مفید بازی بین لیگ های آسیایی و اروپایی هنوز وجود دارد و تاثیر این تفاوت بر کمیت و کیفیت فعالیت های بازیکنان در جریان مسابقه است . همانطور که اشاره شد در لیگ های استرالیا ، ژاپن و کره جنوبی تاکید می بایست بر افزایش کیفیت فعالیت بازیکنان باشد و در لیگ های ایران ، عربستان ، چین ، قطر و امارات علاوه بر کیفیت ، باید کمیت فعالیت ها هم با افزایش زمان مفید مسابقات افزایش یابد و این نقش مهم شعار کنفدراسیون فوتبال آسیا در پیشرفت فوتبال این منطقه است : افزایش زمان مفید مسابقات برای افزایش کمیت فعالیت های بازیکنان .
بررسی میانگین تعداد پاس و درصد سلامت پاس ها در لیگ های نمایان شده در گراف قبل نشان می دهد که در رابطه مستقیم بین کیفیت پاس ها و تعداد پاس ها با زمان مفید مسابقه وجود دارد : پس می توان نتیجه گرفت اولین راه برای افزایش زمان مفید مسابقات در لیگ های آسیایی ، افزایش مهارت بازیکنان در ارسال پاس است .
گراف های زیر نشان میدهدکه لیگ های آسیایی که میانگین زمان مفید پایین تری از لیگ های اروپایی دارند ، میانیگن پاس ارسالی و درصد سلامت پاس پایین تری نیز نسبت به این لیگ ها دارنند که موجب از جریان افتادن مسابقه و کاهش زمان مفید می شود.

ادامه دارد …

درباره‌ی محمد هادی تهمتن

پاسخی بگذارید