خانه / مقالات مربیان / بررسی چگونگی غیرقابل شکست شدن تیم ملی ایران

بررسی چگونگی غیرقابل شکست شدن تیم ملی ایران

سپتامبر 2017

به عنوان اولین مقاله فوتبال ایران گروه فنی تاکتیکال آنالیز تیم ملی فوتبال ایران را مورد بررسی و آنالیز قرار خواهیم داد؛ قطعا این موضوع ابعاد گسترده ای دارد و سعی داریم از تمام زوایا – از جمله احساسی، منطقی و صدالبته فنی – بررسی کنیم

بُعد احساسی

وقتی حرف از دل، عشق و احساس می شود قطعا ایرانیِ مشرق زمین مملو از احساسات خوب ،بد و متناقض است.
برای ما که احساس خشم، عشق را همیشه با لحن اعتراض در زبان داریم صعود بی دردسر، آن هم سه ماه زودتر و دو بازی زودتر یعنی روالی خارج از عرف

همیشه باید جان مان به لب می رسید، خون مان به مشک و توسل مان به آسمان تا بتوانیم به جام جهانی صعود کرده و در خود احساس بزرگی کنیم ولی آیا پیش تر می‌شد در خود احساس واقعیِ بزرگ بودن و آقایی کردن در آسیا را زنده کنیم ؟!
شاید گفته شود که ژاپن و کره جنوبی افت کرده اند و این دلیل بزرگ بودن ایران است !
قبول ولی وقتی بدون گل خورده و اقتدار خالص به جام جهانی رفته به‌طوری‌که زمانی که ایران آخرین گل را خورده است شاید خیلی از هم سن و سال های من هنوز در دانشگاه بوده اند و خیلی جوانان امروز ما هنوز بالغ نشده بودند.

کاری با خلق و خوی کیروش ندارم، وقتی او از کار خود مطمئن است و نتیجه می دهد دیگر اِلمان ها و حرف های حاشیه ای بی اهمیت خواهند بود حتی اگر کارهای سرمربی تیم ملی مرا عصبانی کند (مثال بارز احساسات متناقض ایرانی)

منطقی

بیایید خود را از نگاه دیگران بنگیریم، سایت فیفا ما را ترسناک خواند و ای اس پی ان (ESPN) کیروش را مربی سال

 انجام ۹ بازی و تنها ۹ شوت در چارچوب یعنی چیزی فراتر از آسیا

مطمئن باشید این آمار نشان از ضعیف بودن خط حمله رقبا ندارد به‌طوری‌که ما هنوز به یاد داریم که پیش‌تر هر توپ بلند و مستقیمی روی دروازه تیم ملی، احتمال ایجاد موقعیت برای حریف داشت.

امیدوارم تیم ملی مقابل ژاپن و استرالیا هم بازی کند تا ببینیم در مقابل آنها چگونه کار خواهیم کرد و درصورت موفقیت مهر تایید کامل را بر فوتبال ملی مان بزنیم.

نگاه فنی

۱- کاریزما و شخصیت :

چگونه زیدان – که در زمره مربیان مولف و تئوریسین قرار نمی گیرد – تمام جام های ممکن را درو می کند و ضمنا ستاره های رئال کاملا از وی حرف شنوی دارند ؟!

پاسخ ساده است چون اسم، برند و شخصیت شخص زیدان از اکثر بازیکنان رئال بزرگ تر و پرآوازه تر است و به قول معروف او شخصیت قالب در رختکن تیم است.
این قضیه در مورد کارلوس کیروش هم صادق است، او از نظر نام، علم و رزومه کاری از تمام مربیان فعلی ایران و تمام بازیکنان تیم ملی بزرگ تر و سرتر است و علت رام شدن و مطیع شدن ستاره های تیم ملی هم به همین علت است.

 

۲- ریشه یابی مشکلات کهنه :

شاید خیلی از ایرانی ها – از جمله این حقیر – از نوع و سبک بازی تیم ملی را دوست نداشته ولی ایجاد سبک بازی و استایل یک تیم از پایبندی به اصول و ساختار اصلی فوتبال پایه و سبک انتخاب شده است.
برای مثال شما نمی توانید در سبک سیمئونه تیکی تاکا کار کنید، یا از بازیکنان بارسلونا توقع دوندگی های آلمانی داشته باشید یا شما نمی‌توانید از تیم های کلوپ و فلسفه پرس شدید او، توقع فوتبال قدرتی و یا مستقیم داشته باشید(به بیان بهتر باید استراتژی با تاکتیک انتخاب شده همخونی داشته باشد پس وقتی کارلوس کیروش برای کلین شیت کردن و فوتبال با جنگندگیِ بالا وارد زمین می شود باید بجنگد و پس بازیکنانی با خصوصیات هوازی قوی تر، تخریبی تر و قوی تر انتخاب می‌کند؛ این همان اصل پایبندی به ساختار اصلی هر سبک فوتبال است)

کارلوس کیروش در ابتدا متوجه شد که یکی از مشکلات اصلی فوتبال ایران مشکلات روحی، روانی و انگیزشی است خصوصا در مقابل تیم های عربی و خلیج فارس؛ پس او از همان ابتدا شخصیت تهاجمی خود را در رفتار فردی-ورزشی خود بروز داد.

آنتونیو کونته گفته بود :

” وقتی من ترس را در چهره بازیکنان تیم خود مشاهده می کنم از آنها می خواهم که خشمگین باشند؛ چون شما نمی توانید هم خشمگین باشید و هم بترسید “

البته تئوری کونته نیازمند روانشناسی ورزشی قوی است ولی این همان چیزی بود که کیروش در روحیه بازیکنان ما ترریق کرد :
” صبور باشید، خشمگین و باغیرت بازی کنید “

دومین مشکل کهنه فوتبال ایران نبردها و دوئل های هوایی بود. ما در زمان ضربات ایستگاهی اگر مهاجم بودیم بسیار خطرناک بودیم و گلزنی می کردیم و اگر در ضربات ایستگاهی و فوتبال مستقیم مدافع بودیم به سادگی گل می خوردیم.
کارلوس کیروش در ابتدا سعی کرد بیشتر از مدافعین مرکزی و کناری باهوش تر – و نه فیزیکی تر – استفاده کند سپس به بازیکنان ما تکتیک پرش و تایمینگ پرش – زمان بندی پرش – آموزش داد تا تیم ما یا ضربه سر اول را بزند و یا این که در ضربه سر حریف اختلال ایجاد کند – تا هد زده شده توسط حریف مفید و خطرناک نباشد – درنتیجه هرچند کمی دیر ولی این مشکل اصلی نیز حل شد (اصل پایبندی به فوتبال پایه)

نویسنده : محمد نوپسند
کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

درباره‌ی محمد نوپسند

عاشق مطلق فوتبال و هنرهای جنگی بیش از هفت سال است که روزانه بیش از سه ساعت در مورد فوتبال تحقیق می کنم. قطعیتی در مورد نوع نگاه فوتبالی خویش ندارم ولی حداقل مطمئن هستم در اینجا که حرف تکراری کمتر خواهیم زد.

پاسخی بگذارید