خانه / مقالات مربیان / سبک بازی اسپالتی و تأثیر آن بر اینترمیلان

سبک بازی اسپالتی و تأثیر آن بر اینترمیلان

نویسنده: الیور یانگ مایلز

مترجم: ساجده قنبری
کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

سلطنت اسپالتی به عنوان سرمربی اینترمیلان هنوز به آغاز مثبت خود نرسیده است.

رُم تحت هدایت او در سال جاری با به دست آوردن ۸۷ امتیاز و به ثمر رساندن ۹۰ گل در ۳۸ بازی آنها در لیگ، از یک رقابت استثنایی برخوردار بود. یک رکورد از لحاظ کسب امتیاز و شمارش گل ها در سری آ، اما آنها به اندازه کافی تلاش نکردند، آنطوری که یوونتوس مدعی کسب ششمین اسکودتو بود.

با وجود اینکه رم بعد از پیوستن دوباره اسپالتی به باشگاه برای بار دوم در ژانویه ۲۰۱۶، فصل را با رتبه های دوم و سوم به پایان رساند، به نظر می رسد او توسط اعضای هیأت مدیره و هواداران باشگاه مورد قدردانی قرار نگرفت.

با این وجود، به هیچ وجه نمی توان به کار او در استادیوم المپیکو بی توجه بود. اینتر او را به عنوان جانشین استفانو پیولی که در اوایل ماه می اخراج شده بود، تعیین کرد.

بعد از آخرین بازی رم در مسابقات، اسپالتی از کشیده شدن بحث در مورد پیوستن به اینتر خودداری کرد. او به خبرنگاران گفت: ” از این به بعد من در مورد کسانی صحبت خواهم کرد که از من می خواهند به عنوان سرمربی آنها باشم. من هماهنگی ها را با هر کسی که دوست داشته باشم انجام خواهم داد و اگر دوست نداشته باشم این کار را نمی کنم.”

به نظر می رسد اسپالتی به دلیل این صحبت هایش، در مسیر یک چالش جدید قرار گرفته است و اکنون مهم است که هواداران اینتر چه نوع فوتبالی را می توانند انتظار داشته باشند؟

 

انعطاف پذیری تاکتیکی

چیزی که حرفه مربیگری او را توصیف می کرد در رابطه با چشم انداز تاکتیکی او بود که قابل توجه ترین آن در طول اولین دوره او در سال های ۲۰۰۹-۲۰۰۵ می باشد.

معروف ترین تصمیم او در آن زمان استفاده از یک ترکیب بدون مهاجم که بنا به نحوه تفسیر شما ۰-۶-۴ یا ۰-۱-۵-۴ بود.

در آن زمان، آن سیستم یک انقلاب در دنیای فوتبال مدرن بود و بدان معنی که تیم رم یک مهاجم مطلق در خط حمله نداشت و به جای آن فرانچسکو توتی به عنوان ۹ کاذب عمل می کرد. به این معنی که با عملکرد توتی در جایگاه عقب تر با وجود اینکه بهترین بازیکن جلو رونده است، مدافعان حریف به مناطق بالاتر کشیده می شوند چون کسی را نزدیک منطقه خود ندارند.

بنابراین مهاجمان زیاد باشگاه میرکو ووچینیچ، رودریگو تادی و مانچینی فضای کافی برای استفاده از پشت سر مدافع مستقیم توتی داشتند. تیم بازیکنان فوق العاده ای داشت که توپ را به مهاجمان برسانند و آنها فضای هوشمندانه ای در یک سوم نهایی ایجاد کنند. او همچنین ۲۶ گل در این مسابقات را مدیریت کرد، بالاترین بازگشتی که او تاکنون در یک فصل داشته است.

او به رم توانایی تسلط در پاس کاری بخشید، به طوری که آنها به صورت مؤثر چهار بازیکن داشتند که در مناطق مرکزی با گام های بلند کار می کردند. به عبارت دیگر، توتی توسط سه هافبک مرکزی در پشت سرش حمایت می شد.

اسپالتی بیشترین استفاده از سیستم بدون مهاجم را در فصل ۲۰۰۷-۲۰۰۶ انجام داد و بسیار موثر بود، زیرا آنها در سری آ رتبه دوم را کسب کردند و مهم ترین بازی آنها برد قاطع ۶ بر ۲ مقابل اینتر در دور رفت کوپا ایتالیا بود.
پیرو شروع ضعیف در سال ۲۰۱۰-۲۰۰۹ و بعد از گذشت دو سال بدون کسب عنوان، اسپالتی از هدایت رم استعفا داد و اولین مربیگری خارج از کشور خود را در تیم زنیت سن پترزبورگ آغاز کرد.

سیستم ۱-۳-۲-۴ اسپالتی در زنیت

در مدت زمان حضور او در روسیه، اسپالتی چهار عنوان قهرمانی شامل دو قهرمانی لیگ برتر روسیه و همچنین کاپ روسیه را کسب کرد، اما در آن زمان او بیشتر تمایل داشت که از سیستم سنتی ۱-۳-۲-۴ استفاده کند.

بر خلاف رم، اسپالتی از یک فوروارد مثل دانکو لازویچ یا الکساندر کرژاکوف استفاده می کرد که خط حمله را رهبری کند و این تغییر او نکته اصلی در کسب هر دو مقام قهرمانی لیگ برتر در سالهای ۲۰۱۰ و ۲۰۱۲ بود.

اسپالتی در سال ۲۰۱۴ بعد از به پایان رسیدن عمر قهرمانی ها از زنیت برکنار شد و تا دو سال از فوتبال دور بود تا اینکه در ژانویه ۲۰۱۷ به مربیگری تیم رم برگشت.

با اینکه توتی هنوز عضوی از ترکیب تیم اولیه بود، اما ۳۹ سال سن داشت و در اواخر دوران حرفه ای اش به سر می برد. این به آن معنی بود که اسپالتی نمی توانست تیمش را دوباره مانند قبل با محوریت توتی سازماندهی کند.

بنابراین امکان برگشت به سیستم ۰-۶-۴ یا ۰-۱-۵-۴ قدیمی وجود نداشت و رم از سه سیستم ۲-۱-۴-۳ یا ۳-۳-۴ یا ۱-۳-۲-۴ استفاده می کرد.

 

سیستم ۲-۱-۴-۳ قابل اطمینان رم

سیستم ۲-۱-۴-۳ رم، تاکتیک پیش فرض در نیم فصل اول ۲۰۱۷-۲۰۱۶ بود، به وسیله فضای عریض ایجاد شده توسط مدافع و با همکاری یک مهاجم انعطاف پذیر مانند استفان شعراوی یا محمد صلاح که با ادین ژکو در حمله همکاری می کنند.

هر چند سیستم تیم رم در نیم فصل دوم به طور عمده به ۳-۳-۴ تغییر کرد که در آن از وینگرها به صورت معکوس استفاده می شد. برای مثال از دیگو پروتی در راست و از محمد صلاح در چپ.

واضح است که انعطاف پذیری تاکتیکی رومی ها در فصل گذشته مؤثر بود، زیرا تنها ناپولی (۹۴) امتیاز بیشتر از آنها داشت، در حالی که آنها همچنان رتبه دوم بهترین رکورد دفاعی را با دریافت ۳۸ گل در اختیار داشتند.

سبک تیم رم در دوره دوم حضور اسپالتی کمتر بر روی پاس کاری تمرکز می کرد. (آنها رتبه چهارم را در تعداد پاس های صحیح در سری آ داشتند) و بیشتر تمرکز آنها بر پرس کردن بود که بالاترین رتبه را در برد دوئل ها و رتبه ششم را در عملکردهای دفاعی به طور مجزا داشتند.

وقتی دستاوردها و اهداف اسپالتی را ارزیابی می کنیم به این نتیجه می رسیم که او به جای در پیش گرفتن یک روش ثابت در باشگاه هایی که مربی گری می کند، فلسفه تاکتیکی اش را براساس بازیکنانی که در اختیار دارد تعریف می کند.

اکنون او به اینتر پیوسته و باشگاه، مربی باهوشی را به خدمت گرفته که تصمیمات تاکتیکی آگاهانه تری نسبت به فصل گذشته می گیرد.

پیش فصل ۲۰۱۸-۲۰۱۷

نشانه های تغییر تحت هدایت اسپالتی در طول اردوی پیش فصل آنها مشهود است به طوری که در مقابل برخی از بهترین های اروپا تأثیر گذار است و سه پیروزی برجسته را به دست آورد.

آخرین برد آنها در مقابل قهرمان لیگ برتر جزیره، چلسی، بود که با گل های استیون جووتیک و ایوان پرسیچ با نتیجه ۲ بر ۱ به پایان رسید.

این پیروزی در مقابل بایرن و لیون نشان داد که زندگی تحت هدایت اسپالتی به مدل خوبی شروع شده و هواداران می توانند امیدوار باشند که با شروع رقابت ها در ماه آینده امکان تغییر در این نوع از نمایش وجود دارد.

درباره‌ی محمد نوپسند

عاشق مطلق فوتبال و هنرهای جنگی بیش از هفت سال است که روزانه بیش از سه ساعت در مورد فوتبال تحقیق می کنم. قطعیتی در مورد نوع نگاه فوتبالی خویش ندارم ولی حداقل مطمئن هستم در اینجا که حرف تکراری کمتر خواهیم زد.

پاسخی بگذارید