خانه / مقالات بازیکنان / موشکافی نقل و انتقالات؛ یک انتقال واقعا چگونه انجام می‌شود؟

موشکافی نقل و انتقالات؛ یک انتقال واقعا چگونه انجام می‌شود؟

نویسنده : جِیک کوهن
مترجم : آرمین زمانی
کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

بررسی نقش مدیر برنامه‌ها، مذاکرات پنهانی، واتز اپ و دلیل این که چرا باشگاه‌ها نمی‌توانند با فروش پیراهن بازیکنان پول‌هایی که خرج کرده‌اند را دوباره بدست بیاورند.
فصل نقل و انتقالات در جریان است و در حالی که شایعات زیادی از پیوستن بازیکنان به سایر تیم‌ها بر سر زبان‌ها افتاده و مذاکرات و قرادادها در جریان است، سوالی که پیش می‌آید این است که نقل و انتقالات از جنبه اقتصادی چگونه اتفاق می‌افتد.

برای اینکه از این موضوع آگاه شویم، روزنامه ایندیپندنت به سراغ جیک کوهن رفته. وکیل ورزشی که بر روی تعدادی از معاملات سطح بالای دنیای فوتبال کار کرده، تعدادی از تصورات رایج و غلط در مورد نقل و انتقالات را برملا کرده است و در مورد موضوعات مهم‌‌تر در مورد خرید یک بازیکن صحبت کرده است.

 

نحوه انجام انتقالات به چه شکل است؟


برای انجام گرفتن یک انتقال، غالبا سه مذاکره کلیدی در آن واحد انجام می‌شود. مذاکره بین باشگاه خریدار و باشگاه فروشنده در مورد قیمت انتقال، مذاکره بین باشگاه خریدار و مدیربرنامه‌های بازیکن در مورد شروط شخصی بازیکن و مذاکره بین باشگاه خریدار و مدیر برنامه‌ها در مورد سهم مدیر برنامه‌ها از این انتقال.

اصولا، باشگاه فروشنده باید به باشگاه خریدار اجازه دهد تا در مورد انتقال احتمالی بازیکن با وی صحبت کند اما در واقعیت اکثرا واسطه‌هایی وجود دارند که بین باشگاه خریدار و بازیکن ارتباط برقرار می‌کنند تا قبل از گرفتن اجازه نامه رسمی از باشگاه فروشنده، از میزان تمایل بازیکن برای پیوستن به تیمشان مطلع شوند. این کار ممکن است حرکتی غیرحرفه‌ای تلقی شود و حتی ممکن است باشگاه خریدار به مذاکرات پنهانی با بازیکن متهم شود.
این دقیقا همان اتفاقی است که در همین پنجره نقل انتقالات در مورد باشگاه لیورپول و ویرجیل فن دایک مدافع باشگاه ساتهمپتون افتاد.

 به همین خاطر اکثر مذاکرات از طریق نرم افزار واتز اپ و به صورت تلفنی انجام می‌شود.
تعداد زیادی از باشگاه‌ها و مدیران به دلایل متعددی ترجیح می‌دهند از نرم افزار واتز اپ استفاده کنند. همه مردم همیشه گوشی تلفن‌شان در دسترس است، از ایمیل راحت‌تر است. این نرم افزار به کاربر اجازه می‌دهد تا متوجه شود طرف گیرنده پیغام را خوانده یا نه و با این نرم‌‌افزار می‌توانید در هر جای دنیا که باشید تماس تدلفنی برقرار کنید.
علاوه بر این، اگر کاربر نخواهد، اطلاعات حساب کاربری وی هیچ وقت عوض نخواهد شد.

به طور مثال: مدیر یک باشگاه سطح بالا به تازگی همکاری با باشگاهی دیگر در یک کشور دیگر را آغاز کرد و به همین خاطر ایمیل، شماره دفتر و شماره موبایلش تغییر کرد اما حساب کاربری واتز‌اپ وی مانند سابق باقی ماند. به همین خاطر کسانی که قصد تماس گرفتن با وی را داشتن بدون اینکه نیازی به دانستن شماره جدید وی داشته باشند توانستند با او در تماس باشند. شاید عجیب به نظر برسد اما این نرم افزار یک برنامه واجب و ضروری برای اکثر کسانی است که دستی در نقل و انتقالات فوتبال دارند.

 

توافق چند بازیکن و باشگاهی که مدیر برنامه یکسان دارند به چه شکل است؟

وقتی گزارش شد که مینو رایولا در جریان انتقال رکورد شکن پوگبا بین یوونتوس و منچستریونایتد از جانب پل پوگبا دست به کار شده تا وی را به منچستر بازگرداند، تفکر عموم – و البته نادرست- این بود که نفوذ رایولا در هر سه وجه این انتقال، باعث ایجاد شرایطی خاص شده است.
اخیرا نیز اعلام شد که یکی از دلایل پیوستن روملو لوکاکو به شیاطین سرخ این بود که این باشگاه حاضر بود مبلغ قابل توجهی را به عنوان حق انتقال لوکاکو به رایولا بپردازد در حالی که چلسی حاضر به انجام این کار نبود.

در حقیقت، در نقل و انتقالات ،فعالیت یک مدیر برنامه برای چند باشگاه و بازیکن یک اتفاق عادی است به خصوص وقتی که پای یکی از باشگاه‌های انگلیسی در میان باشد به طوریکه در سال گذشته باشگاه‌های انگلیسی در مجموع ۱۷۴ میلیون پوند برای خرید بازیکنان به مدیر برنامه‌های آنها پول داده‌اند.
در موضوع انتقال لوکاکو، رایولا کار مذاکره با باشگاه خریدار را از جانب لوکاکو انجام می‌داد و در همین حین توافق دیگری با باشگاه خریدار داشت تا از جانب آنها در مورد شرایط خرید بازیکن با اورتون مذاکره کند.

درحالی که اختلاف سلیقه‌ها یک موضوع طبیعی است اما این که چند بازیکن و باشگاه مدیر برنامه یکسان داشته باشند موضوعی کاملا رایج و قانونی است. البته تا زمانی که دو طرف قرارداد از این موضوع رضایت داشته باشند و بازیکنی که قرار است منتقل شود نیز مسئول پرداخت حق انتقال به مدیر برنامه‌هایش نباشد.

چرا برخی از باشگا‌ه‌ها پیش از آغاز فصل نقل و انتقالات توافقشان با بازیکن مد نظر خود را اعلام می‌کنند؟

پنجره نقل و انتقالات تابستانی تا اول ژولای به طور رسمی باز نمی‌شود. پس چرا شاهد این موضوع هستیم که تعدادی از نقل و انتقالات سطح بالای فوتبال قبل از اول ژولای به صورت رسمی اعلام می‌شوند؟
به طور مثال منچستر سیتی خرید برناردو سیلوا از موناکو را در تاریخ ۲۶ می اعلام کرد. درست چند روز بعد از پایان رقابت‌های فصل قبل لیگ برتر
درست است که بازیکن خریداری شده تا اول ژولای نمی‌تواند انتقالش را به ثبت برساند اما این موضوع مانعی برای باشگاه خریدار، فروشنده و بازیکن برای رسیدن به توافق آن هم قبل از اول ژولای نیست.

برای بسیاری از باشگاه‌ها سال مالی باشگاه از اول ژولای آغاز و تا سی ژوئن ادامه دارد که شروع این سال مالی به طور اتفاقی مصادف با شروع فصل نقل وانتقالات است.

چرا سال مالی باشگاه‌ها و مطابقت آن با نقل و انتقالات تابستانی اهمیت دارد؟

این موضوع به باشگاه‌ها اجازه می‌دهد تا مبالغ خرج شده در این بازه را در دفاتر ثبت کنند آنهم در شرایطی که سال مالی‌شان در حال به اتمام رسیدن یا آغاز شدن است. به طور مثال بارسلونا فروش سسک فابرگاس به چلسی را در ژوئن ۲۰۱۴ نهایی کرد و همین کار به آنها اجازه داد تا سود این انتقال را در دفاتر مالی سال ۱۴-۲۰۱۳ خود به ثبت برسانند. در هرصورت فابرگاس تا اول ژوئن نمی‌توانست قراردادش با چلسی را به ثبت برساند.

بخشی از این کار نیز به دلیل بازاریابی است. به طور مثال قرارداد چلسی با آدیداس در ۳۰ ژوئن به پایان رسید و قرارداد این باشگاه در اول جولای با نایک آغاز شد. چلسی و نایک قراردادی به مدت ۱۵ سال و به ارزش ۹۰۰ میلیون پوند با هم به ثبت رساندند. به همین دلیل هیچ دلیل منطقی برای چلسی وجود نداشت تا خرید‌های جدیدش را پیش از اول جولای اعلام کند. چرا یک باشگاه باید خرید ستاره جدیدش را اعلام کند و سپس وی را نگه دارد تا قرارداد تیم با اسپانسر جدید آغاز شود و یا پیراهنی را تن بازیکن کند که قرارداد اسپانسرش تا چند روز دیگر با باشگاه به پایان خواهد رسید؟ علاوه بر این، وقتی باشگاه می‌تواند چند روزی صبر کند و خرید ستاره جدیدش را به همراه شروع همکاری خود با حامی مالی جدید اعلام کند، آن هم اسپانسری که اصلی ترین حامی مالی باشگاه و رقیب مستقیم حامی مالی سابق باشگاه است، درک این حرکت چلسی و سایر باشگاه‌ها در شرایطی مشابه کار خیلی سختی نیست.

در حقیقت چلسی اولین خرید مهم خود، آنتونیو رودیگر، را با ویدیویی از هواداری جوان معرفی کرد که می‌‌خواست در مغازه باشگاه یکی از لباس‌های جدید چلسی با نام رودیگر را بخرد.
علاوه بر این برخی از توافقات به خاطر طولانی شدن مذاکرات بین باشگاه‌ها در مورد جزئیات انتقال و یا بین باشگاه خریدار و بازیکن در مورد شرایط شخصی بازیکن ممکن است مدت‌ها به طول بیانجامد. دلایل دیگری نیز برای طولانی شدن یک انتقال وجود دارد. به طور مثال ، تعدادی از بازیکنان که هدف باشگاه‌ها برای خریداری شدن بودند به همراه تیم‌های ملی خود در جام کنفدراسیون‌ها در روسیه حضور داشتند و در حال حاضر در استراحت به سر می‌برند. در حالی که تعداد زیادی از باشگاه‌ها از حالا از بازیکنان خواسته‌اند به تمرینات پیش فصل اضافه شوند، بازیکنان زیادی فرصت اندکی برای استراحت خواهند داشت. درک این موضوع ساده است که چرا برخی از بازیکنان ترجیح می‌دهند انتقالشان را به تعویق بیاندازند و از فرصت کمی که برای استراحت دارند در کنار دوستان و خانواده‌شان حداکثر استفاده را ببرند. موارد متعدد دیگری نیز وجود دارند. موضوعاتی مانند اجازه کار و توافق بر سر مبلغ حق تصویر بازیکنان.

درباره‌ی محمد نوپسند

عاشق مطلق فوتبال و هنرهای جنگی بیش از هفت سال است که روزانه بیش از سه ساعت در مورد فوتبال تحقیق می کنم. قطعیتی در مورد نوع نگاه فوتبالی خویش ندارم ولی حداقل مطمئن هستم در اینجا که حرف تکراری کمتر خواهیم زد.

پاسخی بگذارید