خانه / بررسی تاکتیک ها / پیش بازی فنی بازی منچستر یونایتد و چلسی

پیش بازی فنی بازی منچستر یونایتد و چلسی

به قلم فرشاد کریم لو

اختصاصی تاکتیکال آنالیز

برای شروع، اولین گام سخترین گام است. اما این سختی زمانی برای لمپارد دو چندان می شود که مجبور است اولین آزمون خود را در خارج از خانه برابر تیم آماده ی اوله سولسشر پس بدهد. از این جهت تیم آماده که شیاطین سرخ در این پنجره ی نقل انتقالاتی موفق شدند اصلی ترین نقطه ی ضعف خودشان را با خرید مگوایر و ون بیساکا به خوبی پوشش دهند. همچنین آنها در بازی های پیش فصل موفق به گل زنی در همه ی بازی ها شدند که نشان از خط حمله ی قوی این تیم دارد.

اما در طرف مقابل تیم چلسی از این پنجره ی نقل و انتقالاتی محروم بود و علاوه بر آن بازیکنان برجسته ایی همچون هازارد و لوئیز را از دست داد. آنها همچنین مربی فصل پیش خود را نیز عوض کرده اند و فرصت هدایت تیمشان را به لمپارد جوان و تازه کار در امر مربیگری داده اند. همه ی این عوامل شانس موفقیت آنها را در فصل پیش رو کاهش می دهد و به گونه ایی نکته ی منفی برای این تیم به حساب می آید.

اما امیدواری و دلگرمی مالکان و هواداران چلسی به تجربه بازیگری و هنر اسطوره ی خودشان، سوپر فرانکی است تا بتواند فارغ از فشارها (از آنجایی که اکثرا کارشناسان و طرفداران سایر تیم ها هیچ شانسی برای چلسی در این فصل قائل نیستند) و با کمال آرامش و با استفاده از بازیکنان باکیفیتی همچون کانته، ویلیان، پولیشیچ و … موفقیت های برجسته ای در این فصل کسب کنند.

بررسی فنی از دیدگاه تاکتیکی

منچستر یونایتد

شیاطین سرخ همه ی بازی های پیش فصل را با ترکیب 4-2-3-1 شروع کردند و سه بازی قابل ذکر با تیم های اینتر و تاتنهام و میلان داشتند. در این سه بازی سبک بیلدآپ و حمله ای تیم سولسشر استفاده از وینگرها هم از عمق به کناره ها و هم از کناره ها به عمق بود و فولبک ها در حالت offensive (تهاجمی) بودند. نقش مارسیال 9 کاذب بود که گهگاه با رشفورد تغییر پست می دادند. سبک دفاعی منچستر یونایتد در تمام بازی های پیش فصل high press بود که همین عامل یعنی استفاده از high press و counter-press باعث شد تا تیم سولسشر در دو بازی یعنی بازی با میلان و تاتنهام مالکیت توپ کمتری نسبت به حریف داشته باشد و به ناچار در نیمه ی مربیان از mid block یا پرس میانه زمین استفاده کند. اما چیزی که ما از تیم منچستر یونایتد در بازی امروز انتظار داریم استفاده از mid block در هنگام لو رفتن توپ و همچنین استفاده از سرعت رشفورد و دنیل جیمز در ضد حمله زدن به تیم ضد حمله خور* فرانک لمپارد است.

*اصطلاح ضد حمله خور در پاراگراف بعدی توضیح داده می شود.

چلسی

نکته ی جالب و منفی در مورد تیم چلسی این است که آنها در هیچ کدام از بازی های پیش فصل شان موفق به کلین شیت نشده اند. (البته به جز یک بازی با تیم ضعیف ایرلندی) به طور کلی ترکیب پایه ای تیم لمپارد 4-2-3-1 است. سبکی که چلسی در بازی های پیش فصل نشان داده یک سبک منسجم و منظم است؛ یعنی حمله در زمان مناسب با تمام قوا و دفاع در مواقع مورد نیاز با تمامی نفرات. البته جا افتادن فلسفه فرانکی در چلسی کمی زمان بر خواهد بود.

با توجه به تحلیلی که ما از بازی های پیش فصل چلسی داشته ایم، در بازی امروز به احتمال زیاد هنگام حمله دو دفاع میانی تیم چلسی (کورت زوما و کریستینسن) تا نزدیکی های خط میانی میدان جلو می آیند تا به بیلدآپ تیم هنگام مالکیت توپ کمک کنند که این یک نکته مثبت برای چلسی محسوب می شود. اما نکته منفی آنجاست که این وضیعت در هنگام لو رفتن توپ با وجود رشفورد و جیمز بسیار خطرناک شده و اوضاع موقعی وخیم تر می شود که کانته بدلیل مصدومیت زانو بازی امروز را به احتمال زیاد از دست داده و لمپارد مجبور به استفاده از یک هافبک باکس تو باکس (کواچیچ) در پست دفاعی مخرب است بدین ترتیب تیم چلسی به تیم ضد حمله خور تبدیل می شود.
در انتها باید دید ساعت ۲۰ امشب این جدال کلاسیک در تئاتر رویاها به چه منوال پیش خواهد رفت.

درباره‌ی احسان بهشتی

لیورپولی شیش آتیشه

پاسخی بگذارید