خانه / مقالات باشگاه ها / کونته، موراتا و ترکیب های احتمالی

کونته، موراتا و ترکیب های احتمالی

 

کونته، موراتا و ترکیب های احتمالی

نویسنده : اولیور یانگ مایلز
مترجم : محمد ریاحی
کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

 

این بار دوم است که باشگاه چلسی رکورد نقل و انتقالات خود را برای خرید یک بازیکن اسپانیایی می شکند. آلوارو موراتا جای فرناندوتورس را به عنوان گران ترین خرید باشگاه چلسی در تاریخ می گیرد.

بعد از اینکه به کاستا اطلاع داده شد که او جایی در برنامه های فصل آتی ندارد انتونیو کونته نیاز مبرمی به یک مهاجم درجه یک حس می کرد .

با اینکه موراتا فصل گذشته انتخاب دوم رئال مادرید بود باز هم با به ثمر رساندن 20 گل در 43 بازی نقش بسیار مهمی در ترکیب این تیم داشت.
سه روشی که ممکن است آبی ها با موراتا بازی کنند در ادامه بررسی شده است:

 

گزینه اول 3-4-3

چرا باید فرمول برد را عوض کرد؟ چلسی پس از عوض کردن ترکیب فصل قبل خود از 4-3-3 به 3-4-3 توانست 27 بازی از 32 بازی را با پیروزی پشت سر بگذارد.

کونته با حفظ بیشتر ترکیب خود در فصل گذشته همان بازیکنان کلیدی را برای ترکیب اصلی خود در فصل بعد در اختیار دارد (به جز ماتیچ که باکایاکو جای او را گرفت و دیگو کاستا)
کاستا با به ثمر رساندن 20 گل در لیگ برتر بازیکنی اساسی در چلسیِ فصل گذشته بوده است.
او برای بازگشت به اتلتیکو مادرید در این تابستان مصمم است، به این معنی که موراتا به ترکیب اصلی خواهد رسید و به عنوان نقطه اتکایی در جلوی میدان بازی خواهد کرد.

موراتا اصلا به اندازه کاستا جنگنده و فیزیکی نیست، اما برای بازی در این سیستم به عنوان مهاجم تنها بسیار مناسب است چرا که می تواند توپ را نگه داشته و بقیه عناصر هجومی را بازی دهد در حالیکه خودش هم می تواند با فرارهای پشت دفاع بسیار خطرناک ظاهر شود.

 

 

گزینه دوم – آرایش ۴-۲-۴

برعکس گزینه اول چون کونته در فصل گذشته موفقیت بسیاری با ترکیب 3-4-3 داشته لزوماً به این معنی نیست که به همان اندازه ای که فصل گذشته به این ترکیب اطمینان کرده در این فصل هم اعتماد کند.

در ابتدای حضور وی در تابستان فصل گذشته او ترکیب 4-2-4 را در بازی های پیش فصل آزمایش کرد. همچنین در یوونتوس و ایتالیا نیز با این ترکیب موفق ظاهر شده بود. اما حالا با حضور موراتا و باکایاکو شاید دوباره از این ترکیب سود ببرد.

باکایاکو و کانته پتانسیل بالایی برای تشکیل یک خط هافبک قدرتمند را دارند که آزادی بیشتری را به یک سوم هجومی می دهد.

با حرکات خطرناک ادن هازارد در سمت چپ و همچنین پدرو یا ویلیان در سمت راست؛ موراتا می تواند به عنوان مهاجم سایه ای که پشت باتشوایی بازی میکند به کار گرفته شود. موراتا و باتشوایی در تئوری میتوانند زوج بسیار خوبی در خط حمله باشند.
موراتا مهاجم هدف بسیار عالی است که می تواند با حفظ توپ در مقابل مدافعان و با هوش خود هم تیمی هایش را صاحب توپ کند در حالیکه باتشوایی یک بازیکن مستقیم است.

 

گزینه سوم 4-3-3

جایگزین دیگر کونته شاید بازگشت به یک ترکیب 4-3-3 باشد تا سسک فابرگاس را که در فصل گذشته سودمند بود به ترکیب بازگرداند.

فابرگاس فصل گذشته با وجود بازی محدود بسیار موثر واقع شد. فقط ادن هازارد با 89 موقعیت ایجاد کرده از فابرگاس با 61 موقعیت ایجاد کرده در این زمینه بهتر بوده است.

اگرچه موراتا با بازی پشت به دروازه و حفظ توپش مشهور است اما با حرکات پا به توپش نیز می تواند مدافعان را به دردسر بیندازد و فابرگاس می تواند بیش از هر کس دیگری به او در این سبک بازی کمک کند.

این ترکیب؛ ترکیبی است که خوزه مورینیو دو سال پیش با چلسی قهرمان جزیره شد. پس شاید زیاد شگفت انگیز نباشد که کونته دوباره این ترکیب را برگزیند.

 

درباره‌ی محمد نوپسند

عاشق مطلق فوتبال و هنرهای جنگی بیش از هفت سال است که روزانه بیش از سه ساعت در مورد فوتبال تحقیق می کنم. قطعیتی در مورد نوع نگاه فوتبالی خویش ندارم ولی حداقل مطمئن هستم در اینجا که حرف تکراری کمتر خواهیم زد.

پاسخی بگذارید