خانه / بررسی تاکتیک ها / شروع طوفانی چلسی یا تقسیم انرژی لیورپول

شروع طوفانی چلسی یا تقسیم انرژی لیورپول

آنالیز بازی چلسی و لیورپول

سوپر‌جام اروپا دو نیمهٔ متفاوت داشت. ابتدا حرکات تمرین شدهٔ بازیکنان چلسی در خط حمله، مدافعین لیورپول را با شوک مواجه کرد.
پدرو، پولیشیچ و ژیرو حرکات قطری سریعی به عمق انجام می‌دادند که چند مزیت داشت:

– شیوهٔ دفاع لیورپول، یارگیری منطقه‌ای بود که حرکت قطری مهاجمان باعث سردرگمی آن‌ها می‌شد. درست مثل صحنهٔ گل اول چلسی که فن‌دایک بین یارگیری با ژیرو و پوشش منطقه‌اش دچار تردید شد.

– اگر مدافع لیورپول تمام مسیر را به دنبال بازیکنی که در عمق می‌دود طی می‌کرد، فضای زیادی برای دیگر مهاجمان چلسی باز می‌شد.

– تشخیص جهت حمله برای تیم لیورپول سخت می‌شد.

اما تکمیل کنندهٔ این حرکات، پاس‌های به فضای پشت مدافعان بود که از فضای بین مدافعان و هافبک‌های لیورپول ارسال می‌شد. پدرو و پولیشیچ با دوندگی زیاد به این مناطق نفوذ می‌کردند و مسئول طراحی حملات بودند. از آنجا که فابینیو یک هافبک دفاعی تخصصی نیست معمولا در اولویت بین پوشش فضا و پرس توپ اشتباه می‌کرد. به این ترتیب نقشهٔ هجومی چلسی به طور کامل اجرا می‌شد.

اما اگر حضور فابینیو چنین مشکلی ایجاد می‌کرد، چرا در پست هافبک دفاعی باقی ماند؟
تیم فرانک لمپارد معمولا در زمان دفاع، بیشتر تمرکز را روی یک سوم میانی به عقب می‌گذارد و فشردگی زیادی هم حفظ می‌کند. زمانی که لیورپولی‌ها پیشروی می‌کردند و تیم چلسی را به عقب می‌راندند، عقب‌ترین هافبک حریف را رها می‌کردند تا این فشردگی حفظ شود. به این ترتیب فابینیو می‌توانست بدون مزاحمت در میانهٔ زمین حرکت کند. صحنهٔ گل اول لیورپول این مسئله را به وضوح نشان می‌دهد. فابینیو بدون مزاحمت به حمله اضافه می‌شود، در حالی که حواس هافبک‌های چلسی به دیگر بازیکنان معطوف است و در فضایی که به تمامی مناطق محوطه جریمه دسترسی دارد، پاس در عمق را ارسال می‌کند. فابینیو کیفیت ارسال چنین پاس‌هایی را داشت و با خلاقیت خوبش هم می‌توانست موقعیت‌های زیادی خلق کند. او کسی بود که انتخاب شد تا در شرایط مطلوب و بدون مزاحمت حریف از توانایی‌هایش استفاده کند.

 

علاوه بر این‌ها، نفوذهای از سمت چپ امرسون هم تأثیر زیادی بر کیفیت حملات این تیم داشتند. این بازیکن با سرعت زیادی روی دست پولیشیچ اورلپ می‌کرد و به حمله اضافه می‌شد. حرکات بدون توپ پولیشیچ هم تأثیر زیادی روی باز شدن فضا در این منطقه برای امرسون داشتند.

لیورپول معمولا با تجمع و بستن فضا دفاع می‌کرد که تعویض منطقه‌های این‌چنینی فضای خوبی برای حمله به چلسی می‌داد.

در مجموع تیم چلسی نیمهٔ اول را به شکل غافلگیر کننده‌ای شروع کرد. شروع خوب چلسی باعث شد بازیکنان لیورپول اعتماد به نفس و تمرکزشان را از دست بدهند.
دوندگی بازیکنانشان هم باعث شد عملکرد بهتری داشته باشند. اما مسئله اصلی این بود که آیا می‌توانند این شکل بازی را با این میزان از دوندگی‌های با فشار بالا ادامه دهند؟

از آنجا که بازیکنان چلسی بیشتر انرژی‌شان را در نیمهٔ اول مصرف کردند و لیورپول هم نیمهٔ دوم را با یک بازیکن تازه نفس آغاز کرد، شاگردان کلوپ توانستند برتری نسبی را در دقایق ابتدایی نیمه دوم ایجاد کنند و به بازی برگردند. علاوه بر این، لیورپول نقشه‌های هجومی جدیدی رو کرد.
آن‌ها سعی می‌کردند توپ را به کناره‌ها ببرند، از آنجا خط هافبک فشرده و پر از بازیکن چلسی را دور بزنند و نهایتا با استفاده از سرعت دو مهاجم کناری‌شان به فضای بین مدافع کناری و مدافع وسط نفوذ کنند.
حتی تعویض‌های لمپارد هم به شکلی نبودند که ضعف کمبود انرژی تیمش جبران شود و بتوانند با دوندگی بیشتر، فشار بیشتری برای به دست گرفتن بازی وارد کنند. تعویض یک مهاجم نوک و یک دفاع وسط نکتهٔ عجیب تعویض‌های چلسی بود. هر چند که سرمربی تیم بهتر می‌تواند شرایط تیم را تشخیص دهد و ما با این اطلاعات اندک نمی‌توانیم قضاوت کنیم. به هر حال لمپارد می‌توانست با تعویض زودتر بازیکن خسته‌ای مثل کواچیچ، حتی ابتکار عمل را از لیورپول بگیرد.

در آخر بازی به وقت‌های اضافه رفت. جایی که تقریبا دست هر دو تیم برای هم رو شده و هر تیم ترجیح می‌دهد محتاط‌تر از همیشه عمل کند. اینجاست که جزییات ریز تاکتیکی و کیفیت اجرای بازیکنان تفاوت‌ها را رقم می‌زند. اگر به گل دوم لیورپول نگاه کنید، مانه با نزدیک شدن به هم تیمی‌هایش نردیک به توپ، فضا را برای بازیکن صاحب توپ چلسی تنگ‌تر می‌کند و توپ‌گیری می‌کند. بعد از آن که توپ را به فیرمینو می‌دهد، خودش را به فضای جلوی مدافعان چلسی می‌رساند که بازیکن مسئول پوشش آن منطقه یعنی هافبک‌های دفاعی پستشان را رها کردند و در نهایت گل را به ثمر می‌رساند.
اما پس از آن چلسی روی فرار و سانتر خوب پدرو و البته عدم تمرکز گومز به خاطر تغییر پست در بین بازی، یک پنالتی به دست آورد و بازی به ضربات پنالتی کشید.

به قلم ”میثاق شفیعی ‘!

درباره ی mohamad_nopasand

مطلب پیشنهادی

آنالیز فنی سوپرجام فرانسه: پاریسن‌ژرمن، همون همیشگی

به قلم میثاق شفیعی اختصاصی تاکتیکال آنالیز   در این بازی چینش بازیکنان دو تیم …