خانه / آمار / وینسنت ون گوگ فوتبال (اریک تن هاگ)

وینسنت ون گوگ فوتبال (اریک تن هاگ)

نویسنده :محمد هادی تهمتن

اختصاصی تاکتیکال آنالیز

دیوانه سرخ مو در عصر هنر و قرن 19 میلادی در دوران حیات خود فقط یک اثراز آثار خود را توانست بفروشد اما نام و آثار او در تاریخ جاودان شد. همانطور که بعدها در تاریخ فوتبال ممکن است نام مربی آژاکس ، اریک تن هاگ جاودان شود.

با نگاهی به تاریخ متوجه می شویم تن هاگ وارث چه سبکی از فوتبال است . اریک تن هاگ در طول سه سال فعالیت گواردیولا در بایرن مونیخ، سرمربی تیم دوم بایرن بود و از پپ چم و خم این سبک از بازی را فرا گرفت. او جلسات متعددی با پپ داشت و صحبت های این دو در مورد فوتبال گاهی ساعت ها طول می کشید. بعد از جدایی پپ از بایرن مونیخ، او هم از تیم دوم باواریایی ها جدا شد و به اوترخت در لیگ هلند پیوست و سرمربی این تیم شد. او اوترخت را برای اولین بار در طول تاریخ باشگاه به رده پنجم اوردیویژه رساند. در سال دوم مربیگری اش در این تیم اوترخت را به رده چهارم رساند و این تیم برای اولین بار وارد یک تورنمنت اروپایی شد و در پلی آف لیگ اروپا به میدان رفت. بعد از این بود که مدیران آژاکس در میانه فصل قبل تنهاگ را به عنوان مربی جدید خود معرفی کردند و او به یکی از آرزوهای بزرگش رسید. تن هاگ دقیقا همان چیزی بود که آژاکس می خواست و آژاکس تیمی بود که تن هاگ می توانست فلسفه فوتبالش را در آن پیاده کند.
با بررسی نتایج این فصل آژاکس و در هم کوبیدن رئال و یووه ی کریس رونالدو باید دید این وینسنت ون گوگ فوتبال در آژاکس چه کرده است ؟

نگاهی به آمار آژاکس در لیگ و چمپیونز لیگ تا اکنون :
آژاکس در لیگ هلند دارای بیشترین گل زده (۱۰۶ گل) و گل خورده (۲۸) و از لحاظ مالکیت توپ تا به اینجای فصل با ۶۸% بهترین تیم لیگ هلند بوده ضمن اینکه با ثبت میانگین ۸.۶ شوت در چهارچوب و ۱۲.۶ شوت از داخل محوطه جریمه و ۳.۷ ایجاد موقعیت خطرناک رکوردی جدید از خود به جا گذاشته است . میانگین ۵۸۳ پاس در هر بازی و دقت پاس ۸۵% و میانگین ۶.۵ سانتر در هربازی ، میانگین۸.۲ کرنر و متوسط ۱۲.۱ ضربه ایستگاهی نشان دهنده هجومی بودن این تیم در لیگ هلند می باشد .
آمار دفاعی این تیم با میانگین ۹.۹ خطا و دو افساید در هر بازی و ۲۹ کارت زرد به همراه یک کارت قرمز و ۵۶ دوئل موفق و بردن ۱۵.۲ نبرد هوایی در هربازی نشان دهنده این است که این تیم در بخش دفاع هم عملکردی چشمگیر داشته و با به دست آوردن ۷۴ امتیازاز ۳۰ بازی صدرنشین لیگ هلند است. بی جهت نیست که این تیم توانسته است شاخ غول هایی مثل رئال مادرید و یووه را بشکند.

اکنون آماراین تیم در چمپیونزلیگ را بررسی می کنیم. ۱۹ گل زده و ۱۰ گل خورده با مالکیت توپ ۵۵% ، ۱۵.۹ شوت در هر بازی و ۲.۹ ایجاد موقعیت خطرناک ، میانگین پاس ها ۵۱۳ با ۸۲% دقت پاس و میانگین ۲.۹ سانتردر هر مسابقه و اما در دفاع موفق به ثبت ۱۳.۶ خطا ، ۳.۵ آفساید ، ۲۳ کارت زرد ، ۵۹ دوئل موفق و ۱۴.۷ نبرد هوایی در هر بازی شده اند. افت کمی آژاکس در بازی های لیگ قهرمانان به علت بالا تر بودن سطح کیفی چمپیونز لیگ از لیگ داخلی هلند کاملا محسوس است اما نظر شما عزیزان را به مصاحبه تن هاگ پس از بازی با یوونتوس معطوف میکنم.

اریک تن هاگ سرمربی آژاکس پس از این بازی به خبرنگاران گفت: من فکر میکنم که امشب برای آژاکس شبی باورنکردنی بود حتی برای بازیکنان و تمام اهالی فوتبال . ما با فلسفه فوتبالمان یکی دیگر از مدعیان قهرمانی در لیگ قهرمانان را حذف کردیم و نشان دادیم که می توانیم مرزها را درنوردیم. شما میتوانستید ببینید که یوونتوس از ما ترسیده بود، همانطور که رئال مادرید ترسیده بود. بازی کردن مقابل تیمی با سبک فوتبال ما کار بسیار سختی است چون ما از لحاظ فنی بازیکنان مستعد و تکنیکی داریم و پرس کردن آنها کار سختی است. در دفاع هم ما می دانیم که چطور بازی مبتنی بر پرس را ارائه کنیم.
در بین دو نیمه به بازیکنانم گفتم که باید امره جان را پرس کنیم چون نیاز داریم که بال هایمان پیشروی کنند و الس شونه و فرنکی دیونگ به هم نزدیک ترباشند. به این ترتیب فضاهایی به وجود آمد و ما توانستیم به سمت دروازه آن ها حمله کنیم. یوونتوس در آن مقطع مجبور به دفاع شد اما ما در نهایت 2 بر یک پیش افتادیم در حالی که موقعیتهای گلزنی دیگری هم داشتیم.

آنالیز و تحلیل فنی فلسفه تن هاگ در آژاکس

در بخش ابتدایی گفتیم که فلسفه تن هاگ به خاطر یادگیری از گواردیولا بسیار تاثیر پذیر از اوست اما هر مربی ای روش و شیوه ی خود را دارد .او قبلا در اوتریخت هلند از آرایش ۴۴۲ دایمند استفاده می کرد و درهنگام حمله بازیکن پست ۱۰ را مهاجم قرار می داد یعنی به ۴۳۳ سوییچ می کرد که با آن تیم برای اولین بار در تاریخ این باشگاه به مقام های پنجم و چهارم دست یافت اما آرایش های غالب او
۴۲۳۱ و ۴۳۳ است . شاهکاراصلی او در بیلد آپ و طرح ریزی حمله است که سابقا درمقاله منچستریونایتد – بارسا به این نکته اشاره کرده بودیم که یکی از تاکتیک های مربیانی که طرفدار مالکیت توپ هستند استفاده از تاکتیک lavolpe است که هافبک دفاعی برای بازی سازی به مدافع سوم تبدیل می شود .

سمت چپ ، محل استقرار هافبک دفاعی  و سمت راست تبدیل شدن به مدافع سوم در پخش توپ ، در آژاکس با توجه به شرایط بازی یا دی یانگ و یا فن در بیک برای پخش توپ این کار را انجام میدهند

اما این مفهوم برای تن هاگ بسیار غنی تر است تا آن جا که می گوید برای تیم های مقابل خیلی سخت است که بتوانند ما را پرس کنند زیرا از این تاکتیک زمانی استفاده می کند که شاه مهره ی شطرنج او دی یانگ مارک شده باشد یا تحت پرس باشد. اگر از همراهان همیشگی ما باشید و مقالات مارچلو بیلسا را مطالعه کرده باشید متوجه می شوید که ابداع آقای دیوانه چه کار بردی دارد.

این ارایش 4231 است که شعاع حرکتی بازیکنان در طرح ریزی حمله و تبدیل به ارایش 3313 . در عکس بعد سوییچ شده ارایش را میبینید

کافی است به ذهن خلاق استاد بیلسا بنگرید که چگونه این راهای ارتباطی را خلق کرده. حال این درحالی است که تن هاگ گاهی از فول بک کاذب استفاده می  کند

این آرایش به طرزعجیبی غیر قابل پرس است چون با تشکیل مثلث و لوزی به راحتی راه های فرار از پرس را باز می گذارد تن هاگ مهارت های تکنیکی بازیکنان خودش را می شناسد و در شرایط حساس ازفول بک کاذب (inverted fullbacks ) استفاده می کند تا هم در میانه میدان برتری عددی داشته باشد و هم در بخش مالکیت توپ که شاخصه بازی او است سوار بر بازی باشد

توضیح اینکه مدافعان کناری برای دریافت توپ و بازیسازی باتوجه به موقعیت استقرار توپ به مرکز متمایل میشوند گاهی هم این فرایند برعکس رخ میدهد یعنی اگر توپ درسمت راست است مدافع چپ برای بازی سازی و توپ گیری به مرکز متمایل میشود

تن هاگ ازعلاقه مندان به فول بک های تهاجمی است همچنین او در آژاکس از دو inside winger استفاده می کند .این تاکتیک مورد علاقه ی بنده و دقیقا همان چیزی است که من را به وجد می آورد.  وینگر ها را در half spaces قرار میدهد و توسط فولبک ها لب خط حمایت می شوند و درهای بهشت باز می شود.

این ارایش دقیقا چیزی است شبیه به کاری است گواردیولا انجام میدهد اما تفاوت در نوع نگرش و استفاده از وینگرهاست تن هاگ علاقمند به گلزنی بیشتر از عمق است تا کنارها ولی پپ عاشق وینگرهای hogging touch line است.

اما اگر مربیگری را به صورت عملی انجام داده باشید گفته ی یوهان کرایف فقید را به خوبی متوجه می شوید که می گوید :

 “مالکیت در فوتبال بسیار مهم است اما در مورد توپ های دوم و سوم کمی اجحاف شده است است بهتر است آن ها را ببرید تا مالکیت توپ بیشتری به دست آورید”

 اگر بازی آژاکس و رئال را در سنتیاگو برنابئو مجددا نگاه کنید متوجه می شوید دقیقا این همان بلایی است که بر سر رئال مادرید آمد چون آژاکس رئال را طوری پرس می کرد که آنها وادار به ارسال پاس بلند شوند و سپس در موج دوم خودش صاحب توپ شود و سریع انتقال را انجام دهد. درابتدا چند عکس از درگیری بر توپ های دوم و سوم و در اخر هم انتقال و برتری عددی اژاکس در حمله را به شما نشان خواهیم داد .

نبرد بر روی توپ های هوایی بر روی دروازه رعال

جدال برای توپ های بلند و موج دوم حمله

 

نبرد بر روی توپ های هوایی و موج سوم

ازدیگر نکات برجسته تیم آژاکس جوان بودن و میزان دوندگی این تیم است . به عنوان مثال در بازی برابر رئال آن ها با ده کیلومتر دوندگی بیشتر باعث شکست رئال مادرید شدند.

در این بخش چند عکس از ارسال پاس نهایی به شما نشان می دهیم .به فضای استارت مهاجم دقت کنید . نکته جالب توجه این است که برای خلق این موقعیت ها بیش از  ده پاس در نیمه حریفان رد و بدل شده است.

درمورد break liner دربخش نقش فرانکی دیانگ توضیح داده خواهد شد.

شاید برای شما سوال باشد که آژاکس چگونه بانوی پیر را به زانو در آورد؟ در پاسخ به این سوال به صورت خلاصه و مختصر عرض می کنم که آلگری تا زمانی که دی یانگ را با دیبالا مارک کرده بود (دیبالا نقش 9 کاذب را به عهده داشت )موفق بود اما بعد از تعویض دیبالا قافیه را باخت و  شاه مهره شطرنج تن هاگ  آزاد شد . نکته دیگر این که الگری راه بستن بازی سازی ازعقب زمین آژاکس را فهمیده بود اما از سمت هافبک ها و مدافعین از عقب زمین حمایت نمی شدند و این همان ترس فرار از پرس بود که مدافعان و هافبک ها را عقب نگه میداشت.

پرس نامنظم تیم یووه از جلو و عدم حمایت مدافعین و هافبک ها موجب ایجاد این فضای عظیم و شکستن پرس توسط تیم اژاکس شود

تکرار همان سناریو دراینجا بهتر مشخص است که بازیکنان یووه چگونه عمل میکردند.

نقش فرنکی دی یانگ :

در مورد نقش دی یانگ در آژاکس باید بگویم او با وجود این که یک هافبک دفاعی تمام عیار است یک break liner فوق العاده نیز هست. بدین معنا که با ارسال یک پاس طولی با شدت و دقت مناسب در فضا یا شکاف مناسب بازیکن مد نظرش را صاحب توپ میکند

از دیگر تاثیر پذیری های تن هاگ از پپ گواردیولا استفاده از تاکتیک نه کاذب یا false 9 است که سبقه ی تاریخی این تاکتیک به رینوس میشل همین اژاکس بر می گردد و گویی تن هاگ نوعی سنت گرایی هم به خرج داده است چون در خیلی مواقع شاهد حضور تادیچ احیا شده در این پست هستیم که به پویایی تیم تن هاگ بسیار کمک کرده است.

درنهایت باید عارض شوم که هیچ مکتب و فلسفه و تاکتیکی کامل نیست تیم آژاکس هم بی نقص و عیب نیست . اول از همه اینکه اگر دی یانگ یا شاه مهره شطرنج این تیم را با سربازی از کار بی اندازید این تیم به دردسر می افتد . نکته دوم اینکه آژاکس در بین خطوط سه گانه اش فواصل و فضا های زیادی به حریفان می دهد و چنین فضاهایی مرگبار است

اما نکته سوم که به همان طرح ریزی حمله های آژاکس بر می گردد , در بخش انتقال به دفاع این سیستم شکننده است زیرا نیازمند کانتر پرس های سنگین است با این حال اژاکس دراین بخش هم پیشرفت چشمگیری داشته است. اما باید دید این غول کش چغر بد بدن حریف اسپرز میشود؟

درباره‌ی محمد هادی تهمتن

پاسخی بگذارید