خانه / مقالات باشگاه ها / آیا نقشه جدید کلوپ با کیتا برای قهرمانی در لیگ جزیره کافی است ؟!

آیا نقشه جدید کلوپ با کیتا برای قهرمانی در لیگ جزیره کافی است ؟!

 

آیا نقشه جدید کلوپ با کیتا برای قهرمانی در لیگ جزیره کافی است ؟!

 

 نویسنده : محمد نوپسند

کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

 

فصل گذشته در مرکز میدان لیورپول میلنر، فاینالدوم، هندرسون، لالانا، جان و چمبرلین همه هافبک های باکس تو باکس ترکیبی بودند، میلنر و فاینالدوم باکس تو باکس صرف، هندرسون برای اولین بار از باکس تو باکس جلوزن (پست شماره هشت) تبدیل به هافبک شماره شش (Holding) باکس تو باکس شده بود، امره بیشتر باکس تو باکس قدرتی، لالانا باکس تو باکس دریبل زن و توپ نگه دار و چمبرلین باکس تو باکس سرعتی و دریبل زن بود. تمام بازیکنان فوق با تمام توانایی های خود پازل ذهنی کلوپ را در فاز حمله تکمیل نمی کنند چون کلوپ سال گذشته به وضوح دید که سیلوا و دی بروین تا چه حدی بر روی گل های زده شده (گل و پاس گل) تاثیر داشته و پاس های کلیدی و تودر بسیار خوبی ارسال می کنند، چیزی که لیورپول از داشتن آن بی نصیب بود یعنی یک پلی میکر یا بازیساز.

درنتیجه کلوپ پس از رفتن امره، فابینیو که یک هافبک دفاعی شماره شش کامل و برخلاف جان آمار دفاعی بسیاری خوبی داشت را خریداری کرد(آمار دفاعی فصل گذشته جان حتی از کلورلی و پاسکال گراس نیز در لیگ برتر پایین تر بود). خرید وی و نوع بازی این هافبک برزیلی به گونه ای است که این اجازه را به دو هافبک وسط دیگر لیورپول می دهد که آزادتر و جلوتر بازی کنند.

از سوی دیگر نبی کیتا – بازیکنی که کلوپ برای خرید وی هر کاری کرد – بازیکن متفاوت تری نسبت به دیگر هافبک های لیورپول است، آمار دریبلینگ، پاس های کلیدی و قطع پاس وی در یکی از فیزیکی ترین لیگ های دنیا (بوندس لیگا) تامل برانگیز و خیره کننده بوده است. درنتیجه کیتا هافبک باکس تو باکس-پلی میکری است که می تواند پازل ذهنی کلوپ را تکمیل کند چون کلوپ همیشه در دورتموند هافبک باکس تو باکس خلاقی داشته است (شاهین یا گوندوغان) که خلاقیت را در عقب زمین به تیم وی اضافه کند.

 

تضاد در تئوری و خواسته های کلوپ

به حد فاصل ما بین دو دفاع مرکزی و هافبک های مرکزی dangerous passing lanes  گفته می شود یعنی مکان خطرناک پاس های طولی و کلیدی. معمولا تیم هایی که دو مهاجم خطی یا یک بازیکن شماره ده در این جایگاه داشته باشند می توانند در صورت تصاحب توپ در این منطقه به راحتی تیم حریف خلع صلاح کنند.

پیش تر کلوپ در دورتموند با برتری عددی در کناره ها با آرایش 4-4-1-1 خود می توانست بازیکن شماره ده خود (یعنی کاگاوا، رویس، گوتزه یا مخیتیاریان) را با توجه به عرض خوب آزاد کند. در آرایش 4-3-3 خطی و کلاسیک معمولا نمی توان به راحتی در این منطقه خطرناک که توسط مدافعین مرکزی و هافبک های دفاعی که قدرت قطع پاس و تکلینگ خوبی دارند صاحب توپ شد چون اگر یکی از دو هافبک های مرکزی در آرایش 4-3-3 به پشت مهاجم خودی برود عرض دادن به بازی در بازیسازی (Build up) کمی دچار تزلزل می شود.

نکته اصلی و تاکتیک و حلقه گم شده سال گذشته لیورپول عدم جایگیری مناسب در این منطقه، کم بودن پاس های کلیدی و طولی و گلزنی کم هافبک های میانی بود، حال نبی کیتا این نوید را به کلوپ می دهد که هم لیورپول بتواند 4-3-3 بازی کند و هم در حد فاصل بین مدافعین مرکزی و هافبک های مرکزی بازیکنی برای دریافت توپ داشته باشد

انیمیشن شماره یک

 

در این انیمیشن به خوبی مشاهده می کنید که کیتا چگونه در میانه میدان با بازیخوانی خوب و در زمان بندی مناسب همانند یک شماره ده کلاسیک به فضای خطرناک مابین لاین هافبک و دفاع رفته و در آنجا می تواند خلق موقعیت کند. کاری که سال گذشته لیورپول از انجام آن ناتوان بود

نکته اصلی و تاکتیک و حلقه گم شده سال گذشته لیورپول عدم جایگیری مناسب در این منطقه، کم بودن پاس های کلیدی و طولی و گلزنی کم هافبک های میانی بود، حال نبی کیتا این نوید را به کلوپ می دهد که هم لیورپول بتواند 4-3-3 بازی کند و هم در حد فاصل بین مدافعین مرکزی و هافبک های مرکزی بازیکنی برای دریافت توپ داشته باشد.

انیمیشن شماره دو

 

در این انیمیشن نیز جایگیری و بازی خوانی بسیار خوب کیتا را می بینیم. او ابتدا در همانند یک بازیکن شماره هشت (باکس تو باکس) در فاز دوم Build up (بازیسازی در یک سوم میانی) مشارکت کرده و پس از ارسال پاس به گوشه متوجه عدم یارگیری شده و دوباره خود را به فضای خطرناک بین خط هافبک و دفاع برده و در جایگاه یک بازیکن شماره ده قرار می گیرد. در ادامه با یک جاگیری خوب (کیتا)، یک اورلپ خوب و با زمان بندی مناسب (رابرستون) و یک ارسال با کیفیت لیورپول گل اول را به ثمر می رساند

انیمیشن شماره سه

 

باید منتظر ماند و دید که آیا لیورپول می تواند در اکثر بازی های خود به همین شکل ظاهر شود یا خیر؟

آیا آنها می توانند در آرایش 4-5-1 یا 4-3-3 که سه هافبک مرکزی دارد نیز همین گونه فضاسازی کنند ؟

قطعا با حضور فابینیو وظایف دفاعی هافبک های باکس تو باکس کلوپ کمتر شده و لیورپول و خصوصا خط دفاعی فشار کمتری را متحمل خواهد شد

درباره‌ی Mehdi_Diplomat

مَدی دیپلمات مهندسی برق خوانده. شهردوست و علاقه‌مند به کتاب، قصه شنیدن، سفر رفتنِ با مشقت و نگاه کردن به پایین از بالای برج آلتون است. ایده‌آلش، زندگی در اسکاندیناوی است منتها در حال حاضرساکنِ تمام‌وقتِ سرزمین‌های شرقی کشورش ایران است. مدی از زمستان 1397 در تولید محتوا و ویرایش مطالب تکمیلی سایت مشارکت می‌کند.

پاسخی بگذارید