خانه / آمار / وارث پدرخوانده

وارث پدرخوانده

آنالیز بازی منچستر یونایتد و چلسی

شاید برای اهالی فوتبال هم نام فیلم پدرخوانده ناآشنا نباشد. شخصیت دون کورلئونه مثل یک بت بزرگ برای پرستش است که مارالون براندو نقش آن را بازی می‌کند. کورلئونه برای رستگاری خانواده‌اش هر کاری می‌کند حتی جنایت. بعد از رفتن فرگوسن (دون کورلئونه‌ی یونایتد) وقت آن رسیده بود که کسی این خانواده را بالا بکشد. به راستی آیا اوله‌گنار سولسشیر می‌تواند مایکل کورلئونه این خانواده‌ی بزرگ باشد؟
تقابل هفته‌ی اول منچستر یونایتد و چلسی یک جدال پر هیاهو و جذاب برای میلیون‌ها هوادار بود. بیایید داستان این بازی را به گونه‌ای دیگر نگاه کنیم.

طبق پیش‌بینی‌ها می‌توانستیم حدس بزنیم که هر دو تیم آرایش ۴۲۳۱ را اتخاذ می‌کنند.

مشخص بود که هر دو تیم فلسفه‌ای نزدیک به‌هم دارند اما روش‌های اجرا متفاوت خواهد بود. ابتدا فلشبکی به یکی از مصاحبه‌های لمپارد می‌زنیم که در وبسایت باشگاه چلسی منتشر شده است. او گفته بود ”من تیمی پر انرژی می‌خواهم، فلسفه این است: چیزی را که تمرین می‌کنیم در بازی پیاده کنیم”
پس از بررسی سابقه مربیگری لمپارد در دربی کانتی، متوجه نوع واکنش‌های دفاعی این تیم می‌شویم. کاری که در ۱۰ دقیقه‌ی ابتدایی به صورت خارق‌العاده‌ای انجام می‌دادند نوع پرسینگ چلسی بود اما کار او ضعف‌هایی دارد که نمی‌توان چشم‌پوشی کرد.

ا

این نوع پرس شدید و اگرسیو چلسی است که در جای خود در مورد ضعف آن صحبت می‌شود

در بخش گل‌های به‌ثمر رسیده توسط منچستر یونایتد نیز به آن اشاره خواهیم کرد که ضعف عمده‌ی دفاعی سیستم او چیست.

در ابتدا به نکات قابل توجهی که در مقاله‌ی پیش بازی ارائه شده بود اشاره می‌کنم.
یکی از نکات حائز اهمیت در تیم لمپارد استفاده از offensive fullbacks (دفاع کنارهای تهاجمی) است که در چند صحنه امرسون و آزپلیکوئتا کاملا فضاهای کناری را در اختیار می‌گرفتند که در زیر شما می‌توانید نمونه‌ای از آن را ببینید

قبل از توجه به حرکت آزپلیکوئتا به نحوه فصا سازی وینگر چلسی توجه کنید و بعد هم به نقش مدافع کناری تهاجمی در خلق موقعیت تیم چلسی، همچنین در جای خود به ایراد مدل دفاعی یونایتد خواهیم پرداخت.

همان صحنه از نمایی دیگر به جاگیری فول‌بک‌ها توجه شود.

از نکات درخور توجه بازی تیم‌های لمپارد، ارسال از جناحین است که موجبات خلق موقعیت‌های پی‌درپی را فراهم می‌کند. چون از هر دو جناح فول‌بک‌ها اضافه می‌شوند. این موضوع این امکان را برای وینگرها فراهم می‌آورد تا به سمت دروازه متمایل شوند و مصاف های یک در برابر یک را در محوطه‌ی جریمه به وجود آورند.

اکنون مجدداً در این چند عکس نقش فول‌بک‌های تهاجمی را در طرح‌ریزی حمله‌ی تیم‌های فرانک لمپارد مشاهده می‌کنید.

بالانس عالی مدافعان کناری چلسی به طور همزمان را مشاهده می‌کنید که در یک زمان هر دو در حمله هستند.

نکته‌ی درخور توجه در مورد فلسفه‌ی لمپارد این است که او علاقه‌ی بسیار زیادی به بالا آوردن خط دفاعی در هنگام بازی‌سازی تیمش دارد. این همان پاشنه‌ی آشیل فلسفه‌ی کاری اوست. البته نکته در عدم فشردگی خطوط عرضی نیز دارد

یکی از دلایلی که تیم چلسی را ضدحمله خور نامیدیم همین عدم فشردگی مدافعان و هافبک ها و بسیار بالا بازی کردن خط دفاعی چلسی است که مجددا در گل فرار رشفورد به دقت بررسی خواهیم کرد

مورد بعدی این است که هر دو تیم علاقه‌ی بسیار زیادی به استفاده از ضدحملات داشتند که به همین خاطر در نیمه‌ی اول شاهد یک رالی نفس‌گیر و رفت و برگشتی بودیم.
همانطور که گفتیم چلسی در ده دقیقه‌ی ابتدایی ابتکار عمل را در دست داشت و علت را باید در سرعت پرسینگ شدید و از بالای این تیم دانست که یونایتد را وادار می‌کرد در فضاهای حساس توپ را لو دهد که میتوان با بازگشت به گرافیک نوع پرس چلسی دید که علت آشفتگی یونایتد در ده دقیقه ابتدایی هم منطقه پرس چلسی بود و هم سرعت پرسینگ این تیم. اما همان‌طور که در مورد فاصله بین مدافعان تیم چلسی به هنگام بالا بودن خط دفاعی بیان شد، پرسینگ این تیم فشردگی ندارد و تیم به صورت واحد از خط پرس اول حمایت نمی‌کند. کافی است به صحنه ی پنالتی نگاه کنید تیم چلسی در انتقال به دفاع عالی عمل می کرد اما از سمت روبرو هیچ کس رشفورد را تحت فشار قرار نداد تا توپ را به محوطه ی خطر حمل کرد

نکته‌ی جالب در مورد چلسی لمپارد، انعطاف‌پذیری سیستم او است. جایی که نیاز باشد بازی مستقیم با مهاجم هدف در دستور کار قرار می‌گیرد. در طول این بازی چندین بار شاهد بودیم که مدافعان توپ را به طور مستقیم برای آبراهام ارسال می‌کردند و این بدون علت نبود زیرا تیم یونایتد در بخش جلو بسیار خوب پرس می‌کرد و یکی از راه‌های فرار از پرس، بازی مستقیم است.
به خاطر داریم که فصل قبل اوله در مصاحبه‌های خود از بازی‌های رو به جلو یاد می‌کرد. گل دوم این تیم یک مثال تمام عیار از یونایتد کلاسیک و قدیمی است که معنای واقعی بازی انتقالی و ضد حمله بود. گل دوم یونایتد از دقیقه ۶۴:۰۷ با توپ‌گیری مک‌گوایر شروع شد و در دقیقه ۶۴:۲۴ به ثمر رسید حال این با توجه به این است که توپ به کنارها مایل شد. این گل را فریم به فریم برای شما تشریح خواهیم کرد.

ایجاد تاخیر مگوایر و کنترل او بر روی آبراهام توپ گیری توسط تامینای
ارسال پاس برای رشفورد و حمل توپ سریع از گراف قبل تا لحظه به ثمر رسیدن گل به ثانیه ها توجه کنید که سرعت چه نقشی در فوتبال مدرن دارد .
در این صحنه شناسایی فضا توسط مارسیال و اورلپ روی دست رشفورد برای دو راه کردن او برای ارسال پاس نهایی
ارسال پاس نه چندان خوب برای لینگارد با این وجود هنوز برتری عددی در فاز انتقال به دفاع با چلسی است.
حمایت عالی پریرا از ضدحمله ، فقط به جایگری مارسیال دقت کنید که یک ۹ کلاسیک کجا جاگیری می کند.

صحنه ضدحمله را بار دیگر از این نما نگاه کنیم آیا این فضاهای مرگبار بین خط دفاع و هافبک میانی برای بازیکنانی چون رشفورد ، لینگارد ، مارسیال حیاتی نیست. آن هم در مقابل یکی از سریع ترین تیم های لیگ جزیره در فاز انتقال به حمله . این همان پاشنه آشیلی بود که از آن نام می بردیم و مجددا در گل بعدی به آن میپردازیم.

اما بازی یونایتد – چلسی یک سکانس برتر داشت. درست مثل لحظه‌ای که در فیلم پدرخوانده سانی به‌خاطر تعصب بیش از حدش به دام مرگ رفت لمپارد نیز به‌خاطر فرار از شکست با تعویض راس بارکلی خود را به قهقرا برد. تا آن لحظه بارکلی با پرس شدید خود بر پوگبا مجال نفس کشیدن به او نداده بود. ببینیم پس از تعویض پوگبا چه کار کرد. فقط به دید پوگبا و ارسال پاس او دقت کنید فارغ از فرار و کنترل و ضربه‌ی رشفورد.نکته این که به دقیقه ای که گل به ثمر می رسد نیز توجه کنید درست پس از به ثمر رسیدن قبلی یعنی درجایی که چلسی در شوک گل قبلی است یعنی golden time (زمان طلایی) این به معنای ریختن آب سرد به روی آهن گداخته است .

شاهکار پوگبا همین دید باز و ارسال پاس خارق العاده و رو به جلو به پشت مدافعان بود. یکی از حرکت های سنتی و کلاسیک منچستریونایتد همین فرار به پشت مدافعان مهاجمان بود.

روی این گل بحث زیاد است و بگذارید در گرافی دیگر به شما چیز جالبی نشان دهیم .

ابتدا به فاصله عرضی بین ۳ مدافع چلسی نگاه کنید آن هم در مقابل رشفورد که دنبال چنین فضاهایی بزرگ است این همان پاشنه آشیلی بود که از زمان دربی کانتی به همراه فرانکی است .

بیایید ببینیم چرا مگوایر به عنوان بهترین بازیکن میدان انتخاب شد؟ مگوایر در این بازی آمار خیلی خوبی از خود به جا گذاشت:
100% دوئل هوایی موفق
86% دقت پاس
7 دفع توپ
4 قطع توپ
2 سد توپ
0 خطا
فقط یک صحنه از استقرار و جایگیری مگوایر را در به شما نشان می‌دهیم تا تفاوت کیفیت او با کورت زوما را درک کنید.

اما نگارنده است که پوگبا مرد شماره یک میدان بود زیرا شاهکار او در گل چهارم یونایتد بود. برای شما از نمایی دیگر هوش بازی پوگبا را نمایان می‌کند. خارق العاده اینکه چه مسافتی را استارت می‌زند و پاس‌گل می دهد.

همان صحنه کرنر و فقط به حرکت پوگبا دقت کنید که معنای واقعی هوش بازی را به ما می رساند

این هم پاس و حمایت عالی از مارسیال در فضای ایجاد شده

نکته این گل اسپرینت ۷۰ الی ۸۰ متری پوگبا باتوپ و بدون توپ بود به همین علت او را جواهر سیاه یونایتد می دانند و این قیمت نجومی را برای او انتخاب کرده اند .

این هم پاس خارق العاده به جیمز توسط پوگبا

حال در بخش آخر فقط صحنه‌هایی از مدل پرس از جلو تیم منچستر یونایتد را برای شما نشان می‌دهیم که چگونه آرایزابالاگا را وادار به ارسال توپ به کناره‌ها می‌کند. در عکس زیر به نوع گاردهای دفاعی یونایتد توجه کنید. بدن‌های یک طرفه که قصد جهت دادن به ارسال پاس کپا آرازیابالاگا را به کانال‌های کناری داشتند. حال اگر پاس به فول‌بک‌ها می‌رسید وظیفه‌ی پرس با مدافعان کناری یونایتد بود.

به نحوه ی یک طرفه کردن بازی توسط بازیکنان یونایتد دقت کنید که این کار را با دویدن های منحی انجام میدهند تا چلسی را وادار به یا ارسال پاس بلند کنند یا به توپ را به یکی از فول بک ها برسانند در اینجا است که وظیفه پرس فول بک های چلسی با مدافعان کناری یونایتد می بود.

این هم نمای گرافیکی پرس یونایتد که در منطقه حضور توپ فشردگی بیشتری دارد و به عمد بازی را یک طرفه میکند تا در همان منطقه پرس توپ گیری کند یا اینکه توپ به مدافعان کناری حریف برسد .

هدف از اجرای این کار، توپ‌گیری در زمین حریف است. مجدداً در کانترپرس فشرده و توپ‌گیری موفق در زمین چلسی توسط مک‌تامینای نگاهی بیاندازید.

این هم از نمایی دیگر فقط به فشردگی منچستر یونایتد در منطقه کانترپرس توجه کنید.

با این وجود یونایتد هنوز در برخی صحنه‌ها در دفاع ایراداتی دارد که البته آن هم به پوگبا و بازی کردن در پست هافبک‌دفاعی برمی‌گردد که از انضباط کافی برای این پست برخوردار نیست

مشاهده کنید پوگبا عمق و جلوی مدافعان را رها کرده و برای پوشش جای خالی رشفورد به کجا رفته است

از دیگر نقاط ضعف تیم منچستر یونایتد در فاز انتقال به دفاع توسط مدافعان کناری است. در (تصویر اول) منچستر یونایتد در فاز انتقال به حمله است که لینگارد با لمس اشتباه در منطقه خطرناک توپ را لو می دهد و در( تصویر دوم) کانال‌های کناری را مشاهده می‌کنید. دقیقا از جای ون‌بیساکا یونایتد خطر را به روی دروازه خود می‌بیند.

تصویر اول

تصویر۲

البته نباید چند سیو خوب دیود دخئا را در کلین شیت این تیم نادیده گرفت. در بخش‌های گوناگون به شما نشان دادیم که دو تیم دارای نقاط قوت و ضعف هایی هستند با این وجود نتیجه‌ی به‌دست آمده چیزی از ارزش‌های فرانک لمپارد و تیم او کم نمی‌کند. باورها بر این است که این تیم به مراتب بهتر از این می‌شود. به عنوان حسن ختام این مقاله باز هم به فیلم پدرخوانده رجوع می‌کنیم جایی که مایکل کورلئونه می‌گوید: پدرم می‌گفت همیشه به دوستانت نزدیک باش و به دشمنانت نزدیکتر!
کاری که اوله با فرانکی کرد.

نگارنده : محمد هادی تهمتن

درباره‌ی محمد هادی تهمتن

پاسخی بگذارید