خانه / مقالات مربیان / راهکارهایی برای ایجاد و حفظ روحیه تیمی مثبت و موثر در مربی گری

راهکارهایی برای ایجاد و حفظ روحیه تیمی مثبت و موثر در مربی گری

اگر به چشم انداز سازمان های ورزشی موفق نگاه کنید تمام نشانه های یک فرهنگ مثبت اندیش را خواهید یافت. بازیکنان برای یک هدف واحد می جنگند و دارای حس مسولیت پذیری ، نداشتن خودخواهی و
غرور هستند .
تزریق آهسته یک فرهنگ مثبت می تواند یکی از اولین قدم ها برای مربیگری باشد. برای تغییر دادن افکار منفی نهادینه شده درباشگاه بسیار دیراست :

دلایل زیادی هست که باعث می شود فرهنگ باشگاه ها به سمت منفی شدن پیش برود.حتی اگر در
ابتدا دارای فرهنگ مثبت بوده باشد نیز نتایج به دست آمده از این آزمایش ما را به سمت موارد زیر هدایت میکند :

یک یا چند بازیکن برجسته مسئولیت رختکن را برعهده داشته باشند در عوض برخی بازیکنان را رها کنید تا احساس محرومیت کنند . مربی تحت فشار شدید قرار بگیرد و بر بازیکنان سخت گیری کند .
این شرایط دقیقا مثل این می ماند که باشگاه در حال سقوط آزاد باشد و شما در حال مقاومت کردن در مسیر سراشیبی باشید .

این سناریو فوتبالی قطعا برای سن و درجه خاصی نیست بلکه حتی بهترین تیم ها نیز درگیر آن می شوند. با نگاهی به تیم بلکس (تیم راگبی) که به عنوان یکی از موفق ترین تیمهای ورزشی از آن یاد می شود با موردی مواجه می شویم که این تیم درحالی که آمارعجیب ۷۷۷ برد در بازی های دوستانه را داشت بعد از یک شکست نادر در سال 2005 ، گروهی از بازیکنان بزرگسال هم تیمی های خود را دعوت به خوردن مشروبات الکلی کردند؛ رخدادی که سرمربی تیم گراهام هنری آن را بعدها کاملا غیرقابل قبول توصیف کرد.
بعد از شناسایی این سَم و زهر فرهنگی تیم بلکس بوده است که هنری سرمربی تیم و دستیارش وین اسمیت ،کاپیتان اول تیم و کاپتان دوم تیم و بقیه اعضای کادر توانستند راه حلی برای رفع آن پیدا کنند.

اسمیت این موضوع را این گونه توضیح می دهد :

” ما عادت ها را تغییر داده ، گروه رهبری تشکیل دادیم ، مسئولیت پذیری و مالکیت بیشتری ایجاد کردیم و مدیریت دوگانه ای در تیم اجرا کردیم ”
۴ نهایی جام جهانی راگبی ، تمام بازیکنان بلکس با بلند کردن جام پس از یک حذف نامید کننده در مسابقات سال بعدی به ناکامی پاسخ دادند و جام را برای ۴ سال بعد با خود به خانه بردند .

این مورد چه چیزی را به ما نشان می دهد ؟!

اولا موارد تاریخی موفق(اتفاقات خوش در گذشته)، ضمانت کننده اثرات فرهنگ منفی نیست .
دوما با شناسایی مولفه های منفی و برداشتن قدم هایی قاطع برای تغییر دادن این مولفه های منفی، زمینه تغییر این وضعیت به یک وضعیت مثبت امکان پذیر است .

چند گام برای ساختن یک فرهنگ باشگاهی جدید :

تا این جا متوجه شدیم که فرهنگ درون باشگاه یا سازمان ورزشی شما نیاز به تقویت دارد. واقع گرا باشید این اتفاق به یک باره اتفاق نخواهد افتاد اما به وسیله گام های پیش رو، شما به قدم های اساسی برای تغییر فرهنگ منفی به مثبت مسلط خواهید شد.

شناسایی گروه رهبری و اعتماد به تصمیات آنها :

معرفی و ساخت یک فرهنگ جدید در باشگاه نیازمند خرید بازیکنان و مربی جدید است. به این سادگی نیست که مربی ها با مدیریت خودشان بتوانند آن را از بالا به پایین تعریف یا اجرا کنند .
برای ایجاد تغییرات فرهنگی مثبت در باشگاه خود بهترین و اولین گام این است که باید یک گروه رهبری متشکل از مربیان و بازیکنان ایجاد کرده و درتصمیمات بزرگ با آنها مشورت کرد در ضمن یاد بگیریم که به قضاوت آنها اعتماد کنیم .

در موردی دیگر اعضای تیم بلکس مزایای این روش جمعی را نشان دادند. گراهام هنری به مسابقه ای اشاره می کند که در قبل از بازی می بایست زمانی برای بازیکنان به دست آید تا با هم گفت و گو کنند اما کاپیتان او تانا اوماگا اصرار بر شرکت نکردن در این نشست داشت.

هنری توضیح داد که آنها نیاز داشتند تا بر روی کاری که می خواستند انجام دهند تمرکز کنند و به
فریادهای من درگوششون نیاز نداشتند. من 30 سال در این صحبت های درون تیمی شرکت کردم و فکر می کردم به شدت مهم است اما او فکر می کرد این کار هدر دادن وقتمان است .

تعریف کردن و ساختن روی فرهنگ موجود باشگاه :

تمام تیم ها در سنین متفاوت یک سابقه فرهنگی با توصیفات خاص آن دارند. سعی کنید آن را با حمایت گروه رهبری خود دوباره تعریف کنید برای این کار از آن ها بپرسید :

اعتقادات مشترک ما چیست ؟
مهمترین ارزش های ما چیست ؟
ما انتظار چه رفتاری از بازیکنان و همکارانمان داریم ؟!
چشم انداز ما برای باشگاه چیست و آیا فرهنگ فعلی مارا عقب نگه می دارد یا به پیش می راند؟!
احتمالا شما برخی عناصر داشتن یک فرهنگ باشگاهی مثبت را یافته اید درحالی که دیگران کمتر از این کار را انجام می دهند .
نسبت به نوشتن یک منشور برای باشگاه با آنچه دراختیار دارید کار کنید.
تمرکزخود را بر روی نکات مثبت بگذارید و آن ها را به عنوان یک رفتار و ارزش فرهنگی تعریف
کنید ضمنا در این منشور از رفتارهای منفی به عنوان رفتارهایی که دیگر مورد قبول نیستند یاد کنید .

تنظیم اهداف عملکردی مشترک :

یکی از بهترین راه ها برای اینکه هرکس را در مسیر خودش قراردهیم این است که اهداف عملکردی مشترک ایجاد کنیم. اگر آنها به این اهداف دست یابند باشگاه با انگیزه و سرعت بیشتری پیشرفت می کند.
دادن یک تصویر بزرگتر به بازیکنان و مربیان که بر روی چه تمرکز کنند می تواند به اجتناب از حس
منفی گرایی و بازگشت منفی گرایی پس از دو یا سه شکست پی در پی کمک کند. همچنین به طور مشابه شما احساس مثبت برای گرفتن نتایج خوب کوتاه مدت نمی خواهید
از همه مهمتر اهداف شما باید با فرهنگ جدید باشگاه در یک راستا باشد. اگر ارزشهای مشترک شما این است که بازیکنان را تشویق می کنید تا لذت ببرند و خودشان را درزمین خلاق معرفی میکنند اهداف شما نباید به سمت برد و باخت و موقعیت درجدول لیگ بچرخد .

به علاوه ، همانطور که هر تصمیم بزرگ روی بازیکنان شما تاثیر می گذارد مطمئن شوید که خروجی از گروه رهبری خود دریافت می کنید؛ این باعث خواهد شد که ترکیب بازی های بزرگتر به اهداف شما نزدیک تر شود .

نادیده گرفتن اختلافات مثبت بین بازیکنان و مربیان :

اختلافات اغلب به عنوان یک متغیر منفی دیده می شوند اما اگر فرهنگ درون باشگاه خود به اندازه کافی قوی باشد این اختلافات می تواند به صورت کوبنده ای مثبت شود .
به جای خجالت کشیدن از مکالمه های دشوار، بازیکنان و مربیان را تشویق کنید تا ناراحتی ها و
شکایات خود را ابراز کنند این روش شیوه ی سازنده ای خواهد بود.
این شیوه نه تنها از نادیده گرفته شدن احساسات منفی جلوگیری می کند بلکه رویکردی مناسب برای حلمشکلات خواهد بود .

از همه مهمتر شاید، اجازه دهید که اختلافات در مسیر مثبت، صادقانه، بحث های سازنده و بدون گفتارهای تهاجمی آشکار شود تا اعتماد بازیکنان بیشتر شود؛ به آنها خارج از زمین استقلال کامل دهید تا آنها را تشویق کند به خود فکر کنند و در درون زمین به دنبال راهکار بگردند .

 

مترجم : محمد هادی تهمتن

کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

درباره‌ی محمد نوپسند

عاشق مطلق فوتبال و هنرهای جنگی بیش از هفت سال است که روزانه بیش از سه ساعت در مورد فوتبال تحقیق می کنم. قطعیتی در مورد نوع نگاه فوتبالی خویش ندارم ولی حداقل مطمئن هستم در اینجا که حرف تکراری کمتر خواهیم زد.

پاسخی بگذارید