خانه / دسته‌بندی نشده / چه کسی مدافعین را دزدید؟

چه کسی مدافعین را دزدید؟

مایکل بیل کمک مربی سابق تیم های سائوپائولو برزیل، مربی پایه های لیورپول و چلسی و در شرایط فعلی کمک مربی استیون جرارد در گلاسکو رنجرز است. نوع نگاه وی به فوتبال همواره جذاب و آموزنده بوده است و از وی به عنوان ” مربی های لپ تاپی ” یاد می شود که تمرکزشان بر روی تئوری های متفاوت است.
مقاله زیر چکیده ای از مقاله وی در مورد نوع نگاه به دفاع و مدافعین را خواهیم خواند.

مدافعان خوب برای هر تیم موفقی مهم هستند.
آیا ما به اندازه کافی برای پیشرفت نسل آینده مدافعان نخبه، کاری انجام می دهیم؟
آیا ما برای مهارت‌هایی که مدافعان دارند ارزشی قائل می شویم؟
تکل زدن، محافظت، بریدن توپ، پرس کردن، سد کردن، ضربه با سر، بازی روی زمین و… مهارت‌هایی هستند که می توانند از طریق آموزش تحت نظر مربی ارتقا پیداکنند؛

آیا آنها به عنوان مهارت شناخته می شوند؟
چقدر ما بازیکنان خود را در مسیر پیشرفت و توسعه قرار می‌دهیم؟

 

درفوتبال مدرن روزدنیا، ما اغلب می توانیم از یک مدافع مرکزی درباره مهارتهای خود یعنی پاس دادن یا خارج کردن توپ از محوطه دفاعی و یا پایه ریزی حملات تیم بشنویم.

این یک واقعیت است که این ویژگی‌ها در ایجاد یک سبک اساسی برای مالکیت توپ مهم است اما دیدگاه من این است که این ویژگی‌ها به عنوان یک مزیت مضاعف برای یک مدافع برتر ارزیابی می شود، نه اینکه صرفا بهانه و توجیهی باشد برای بازی کردن یک بازیکن باشد
حتی اگر متوسط باشد، تعادل مهم است اما نگاه ایده آل این است که ما یک مدافع پا به توپ بخواهیم که می تواند همانند یک هافبک بازی کند اما تعادل باید به سمت تبدیل شدن بازیکن به یک مدافع نخبه و برتر جهت دهی شود بنابراین از دید مربیان مهم آن است که از پیشرفت تکنیک‌های تدافعی غفلت نکنیک. ما اغلب دفاع کردن را به عنوان یک موضوع کم اهمیت درکار مربیگری تلقی می کنیم. این موضوع شاید به این علت باشد که مربیان زمان کافی برای توسعه وآموزش این تکنیک ها به بازیکنان اختصاص نمی دهند.

با این حال می‌توانید خلاقیت خود را در آموزش امور دفاعی به کار گیرید و ذهنیت بازیکنان خود را نسبت به دفاع تغییر دهید؛ این کلید پیشرفت است.
بازیکنان خود را مورد ارزیابی قرار دهید هنگامی که با یک تیم جدید یا گروهی از بازیکنان کار را شروع می کنیم به دنبال پاسخ این پرسش‌ها هستیم :

  • چندنفرازبازیکنان مدافعان خوبی هستند؟

  • چند نفر از بازیکنان دفاع کردن را دوست دارند؟

  • گروه چقدر رقابتی است؟ (بازی های تمرینی چگونه باید باشد)

دلیل این ارزیابی ساده است.
برای انجام یک بازی فوتبال درسطح عالی، همه بازیکنان باید در فرایندهای دفاعی و هجومی تیم مشارکت داشته باشند اما دفاع نیز. مانند حمله برای هر بازیکنی درهر جایگاهی درزمین متفاوت است.
برای نمونه دفاع کردن برای یک بازیکن در پست وینگر با دفاع کردن برای یک مدافع مرکزی تفاوت دارد. مهارت‌های لازم برای هر موقعیتی متفاوت است. شبیه زمانی که تیم توپ را دراختیاردارد بازیکنان نیازمند پیشرفت مهارت‌هایی هستند که متناسب با این نوع از شرایط ضروری است.

پیشرفت دفاعی بازیکنان

ازآنالیز گروه و پاسخ به پرسشهای بالا می توانیم کمک به بهبود ویژگیهای دفاعی بازیکنان را آغازکنیم.

برای این منظور شما نیازدارید سطح آگاهی (فهم) هربازیکن را ارتقا دهید و سیستم دفاعی خاصی را باتوجه به نقش فردی هربازیکن درتیم پایه ریزی کنید. پیشرفت هربازیکن به میزان ۱۰ تا ٢۰ درصد دربخش بازی دفاعی، نیازمند یک کارپرفشار ازسوی گروه و مربی تیم است که تاثیر زیادی روی کارگروهی خواهد داشت.

” دفاع کردن یک مهارت است “

۱۰ تا ٢۰ درصد ممکن است برای برخی بازیکنان میزان افزایش بالایی به نظربرسد اما درعمل برای پیشرفت مهارتها و آگاهی دفاعی بازیکنان راحت به دست می آید.
دنبال کردن نکات زیر می تواند تاثیر زیادی روی یک بازیکن داشته باشد:

۱. وظیفه دفاعی مشخص برای نقشی که شما درتیم برای بازیکن در نظر دارید.

٢. آگاهی ازچگونگی بستن و مسدود سازی فضاها

٣. آگاهی ازچگونگی وزمان پرس کردن

۴. ایجادموقعیت ۱ دربرابر ۱ فردی (درتمرین و مسابقه)

۵. توانایی کابرد بازوها و بدن برای حفاظت از فضای شخصی

۶. تعهد به ترک نکردن و تنها نگذاشتن هم تیمی ها در شرایط ۱ در برابر ۱ (انجام قاعده ٢ دربرابر ۱)

موارد ذکر شده فوق را می توانید با شرایط و محیطی که درجلسات تمرینی ایجاد می کنید، بهبود بخشید.

نقش هربازیکن درتیم

جمله زیر یکی ازنقل قولهای مورد علاقه من در دفاع است که میتواند مرجع هر بازیکنی برای پیشرفت در زمینه های دیگرهم باشد. اما من به طور مشخص تلاش می کنم آن را برای پیشرفت بازیکنان هجومی در حوزه مسئولیت های دفاعی آنان به کار ببرم.

” دفاع از جلو و حمله از عقب ”

آرسن ونگر

مشخص شدن نقش هر بازیکن در تیم به آنالیز نهایی تیم و نظم دادن به وظایف خاص هر بازیکن درتیم کمک می کند.

نویسنده : micheal beale
ترجمه : مهدی محمدی
کاری از گروه فنی تاکتیکال آنالیز

درباره‌ی محمد نوپسند

عاشق مطلق فوتبال و هنرهای جنگی بیش از هفت سال است که روزانه بیش از سه ساعت در مورد فوتبال تحقیق می کنم. قطعیتی در مورد نوع نگاه فوتبالی خویش ندارم ولی حداقل مطمئن هستم در اینجا که حرف تکراری کمتر خواهیم زد.

پاسخی بگذارید